Místní lidé proto mají obavy, že v obvodu už žádní záchranáři nezůstanou. Hlavně kvůli tomu, že by zůstali odříznutí od hasičů ve městě během povodní, kdy bývají uzavřené silniční mosty. Ve skutečnosti ale Střekov hasiče  nemá už dávno.

Výbava mizí

Podle informací zdroje, který si nepřál být jmenován, to vypadá, že nově bude podniková hasičská jednotka v Setuze mnohem štíhlejší než dosud. „Jednotka na Střekově už teď není schopná zásahu. Velitel jednotky nechal odvézt vybavení potřebné pro zásah. Nafukovací vaky, záplaty, dekontaminační sprchu a další," popsal.

Zrušit nelze

Změny v jednotce podnikových hasičů ostatně potvrdila i Marie Logrová, mluvčí Spolchemie. „S požární ochranou na Střekově nekončíme. To je dané zákonem, kvůli FAME a Usti Oils. V rámci reorganizace ale nyní řešíme další strukturu hasičů," potvrdila Marie Logrová, víc podrobností však nesdělila.

Střekovského starostu Miroslava Štráchala (ANO) informace překvapila. „Tohle slyším poprvé. Vím, že restrukturalizují, ale v jakém rozsahu, to nám nesdělili.  Úplné zrušení jednotky by jim ale hasiči museli povolit," uklidňoval starosta Štráchal.

Zároveň ale slíbil, že Spolchemii kvůli tomu ještě osloví a zároveň začnou jednat s ústeckými hasiči ohledně dalšího zlepšení ochrany Střekova před požáry a dalšími katastrofami.

Nejsou dávno

Pavel Faltys, šéf ústeckých hasičů, vysvětlil, že hasiči v areálu bývalé Setuzy slouží výhradně pro podnikovou potřebu. „Požární jednotka ze Spolchemie má na Střekově jenom pobočnou stanici. V podstatě nevyjíždí za bránu, pomáhá jen uvnitř. O tom, zda tam musí být hlídka  nebo celá požární jednotka, rozhoduje požární posudek," uvedl.

Na Střekově hasiči zasahují dle poplachových plánů, které vycházejí  z nařízení Ústeckého kraje. „Hasičská jednotka je ve Velkém Březně a o založení hasičské jednotky na Střekově vyjednáme," pokračoval Pavel Faltis.

Složkou systému

Městský obvod by totiž měl mít od 1. ledna 2015 vlastní jednotku dobrovolných hasičů. Odhlasovali to ještě „staří" zastupitelé na posledním zasedání. Dobrovolní hasiči tu totiž fungovali jen jako občanské sdružení, ne jako oficiální dobrovolná jednotka, v pohotovostním stupni integrovaného záchranného systému (IZS).

„Budeme od ledna držet pohotovost na telefonu a v případě, že zavolají, budeme k dispozici. Na další pohotovostní stupně nemáme techniku," dodal Antonín Bauer, starosta střekovských hasičů.