Na jednání ústeckého zastupitelstva předložili žádost na převedení peněz do příštího roku, které zastupitelé vyhověli.

TRAGICKÁ SITUACE NA STŘEKOVSKÉ RADNICI

„Každý ví o tom, jaká tragická situace na střekovské radnici panuje, nebylo tam letos funkční vedení, úřad se rozpadal. Objekt lázní způsobuje v lokalitě sociální problém. Je to jen pár dní, co tam bezdomovci založili požár. Současný stav znehodnocuje bydlení v dané lokalitě. Pokud bude objekt v majetku města, lze ho zabezpečit, zazdít otvory či vyřezat džungli za lázněmi," nastínil ústecký historik a zastupitel Martin Krsek (PRO!Ústí).

Lázně Vrbenského postavil pro své zaměstnance v roce 1931 továrník Georg Schicht. Ve své době byly jedny z nejmodernějších ve střední Evropě, nechyběla sauna či perličkové vany. Od devadesátých let jsou zavřené, od roku 2007 je vlastní pražská firma.

Podle střekovské zastupitelky Evy Outlé (PRO!Ústí), která je pověřená řízením politicky rozpadlého obvodu, jde o první důležitý krok k tomu, aby lázně mohl Střekov vykoupit. „Následně bychom je zabezpečili proti vniknutí a případnému úrazu. Podle statického posudku, který máme k dispozici, může budova v tomto stavu vydržet až dvacet let," říká Eva Outlá.

DOUPĚ NARKOMANŮ A BEZDOMOVCŮ

Podle jejích slov by se tím vyřešil zejména problém s narkomany a bezdomovci, kteří si z lázní udělali doupě.

Původní využití Vrbenského lázní Outlá již nepředpokládá. „Jsme v jiné době, tehdejší účel už není ekonomicky možný. Na Střekově ovšem chybí společenský sál, rehabilitační pracoviště nebo komunitní centrum, možností jak lázně využít je celá řada," vysvětluje Outlá s tím, že momentálně je však na pořadu dne nalezení podpory pro výkup lázní v zastupitelstvu. Jisté má zatím pouze hlasy PRO!Ústí a bývalých členů ANO, tedy sedm hlasů z 15 zastupitelů.

„Stanovisko v zastupitelstvu není jednotné. Stavbu nemůže zvládnout Střekov sám, v tomhle ohledu musí pomoci magistrát, abychom v příštím roce našli řešení," podotkl zastupitel a exstarosta Střekova Miroslav Štráchal (bývalé ANO).

Už vloni převáděla rada města peníze do letošního roku. Mírně skeptická je tak v celé věci primátorka, zastupitelka a předsedkyně finančního výboru na Střekově Věra Nechybová.

„Přání některých zastupitelů vykoupit, zachovat a renovovat lázně pochopitelně jsou, ale myslím si, že bychom měli být objektivní a vycházet jak ze statických posudků budovy, tak z finančních možností města. V minulosti jsme se ze strany magistrátu snažili vytipovat možné dotační tituly, nikdo se však ze strany střekovského vedení touto otázkou nezabýval," doplnila Věra Nechybová.