Stromořadí v Hrnčířské ulici pomalu umírá. Nemohou za to ale škůdci, silniční provoz nebo snad solení v zimě. Už vůbec ne špatný vzduch. Stromy umírají kvůli lidskému šlendriánu. Zjistila to radnice centrálního městského obvodu, která nechala provést místní šetření městským dendrologem.

Vedení města Ústí nad Labem prý požene viníky k zodpovědnosti. Má to ovšem jeden háček. Každé dílo má svou záruční lhůtu, a vymahatelnost škody je možná jen po určitou dobu. Je proto možné, že v tomto případě už bude příliš pozdě, a že městu Ústí nad Labem nakonec nezbude nic jiného než náhradu či léčení stromů zaplatit z městské kasy.

Podle starostky ústeckého centrálního městského obvodu Hany Štrymplové byl výsledek kontroly nečekaný. „Lidé nás na usychající stromy upozorňovali a je fakt, že skutečně v Hrnčířské ulici neprospívají. To musí vidět úplně každý, kdo jde kolem. Závěry městské dendroložky nás ovšem skutečně zarazily. Čekali jsme, že za to bude moci městské prostředí, ale zjištění, že stromy byly špatně zasazené, nás tedy dost vyvedlo z míry,“ poznamenala.

Ježek v Parku republiky dostal barevné bodlinky, ale hned ho poničil vandal.
Ježek v ústeckém parku vydržel hezký jen pár hodin. Poničil ho vandal

Jak uvádí zpráva z šetření, kterou má redakce Ústeckého deníku k dispozici, kontrolní výkop nechala dendroložka Jitka Nováková provést v kořenovém prostoru stromu toto úterý. Zjistila, že strom byl vysazen s kořeny zabalenými do přepravní školkařské polypropylenové textilie. Ta je určena především k mulčování povrchů, jelikož propustí vodu, ale kořeny rostlin ji většinou nejsou schopné prostoupit. Navíc se v přírodě přirozenou cestou nerozloží.

Strom se, laicky řečeno, ocitl v květináči o průměru asi šedesáti centimetrů. Navíc neměl v podstatě v čem zakořenit, jelikož místo vhodné půdy obsahuje akorát štěrk, stavební suť a totální minimum zeminy. Což je možná vhodné pod povrch chodníku, nikoli ale do záhonu.

Podle zprávy, kterou dendroložka Nováková připravila, je snížená vitalita stromů zapříčiněna neodborným způsobem výsadby a nedostatečným prokořenitelným prostorem. „Není možné vysadit náhradu za pokácený strom, ani za další stromy, které jsou na konci životnosti a odumírají,“ uvedla s tím, že bude potřeba provést celkovou rekonstrukci stromořadí.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje. Ilustrační foto.
V Praze zemětřesení, v Ústí žádná změna. Rošádu krajská vláda nechystá

Vedení města toto zjištění prý velmi rozzlobilo a chce náhradu po viníkovi situace. Alespoň tedy podle náměstka ústeckého primátora Pavla Tošovského (ODS), který má na starosti i dohled nad městským majetkem. „Zcela určitě provedeme šetření, budeme hledat, kdo za to nese odpovědnost. Bude-li to ještě možné, určitě budeme náhradu škody vymáhat. Tohle je skutečně donebevolající nehoráznost,“ poznamenal.

Zároveň dodal, že má obavy, zda bude ještě vůbec možné škodu po vinících vymáhat kvůli možnému uplynutí promlčecí lhůty. S tím, že nyní bude potřeba firmu, která práce prováděla, vyhledat.