Účastníci akce se začali postupně scházet před budovou FF UJEP v úterý 1. března před šestou hodinou odpolední. Na schodech před fakultou se vystřídalo několik řečníků, kteří za své projevy sklízeli potlesk od přihlížejících. Na závěr se několikasethlavý dav vydal na cestu k pomníku obětem komunismu, kde byl položen věnec a svíčky.

Studenti filozofické fakulty, stejně jako vedení FF UJEP, jednoznačně odmítají ruský útok na Ukrajinu, která je suverénním státem. „Jedná se o nepřijatelný krok, který v argumentech prezidenta Putina připomíná pro naši zemi tragickou dobu mnichovské okupace i události invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Obránci ukrajinských měst bojují i za naši svobodu a zachování světa, v němž je cesta dialogu, mírových řešení a diplomacie nadřazena účelovým dezinformacím, agresi a násilnému prosazování velmocenských zájmů,“ uvedla Michaela Hrubá, děkanka Filozofické fakulty UJEP.

V této souvislosti nabídlo vedení FF UJEP podporu v maximální možné míře všem svým studentkám a studentům, jejichž domovem je Ukrajina. Studenti během úterního setkání upozorňovali na finanční sbírky neziskových organizací.

„Společně s dalšími studenty UJEP chceme vyjádřit podporu našim ukrajinským kamarádkám a kamarádům, kteří v této chvíli zažívají obrovský šok z toho, co se děje v jejich rodné zemi," řekl již dříve Matěj Märc, jeden z hlavních organizátorů akce.