„Cílem je nejrůznějšími způsoby zlepšit prostředí a život v Ústí a nabídnout širokou škálu zajímavých prací, které osloví obyvatele i návštěvníky krajského města," sdělila jedna ze studentek Katrin Bittnerová.

DOBROČINNÝ CHARAKTER

Mnohé z nápadů mají dobročinný charakter. Jako například stylový háček sloužících k zavěšení jídla na odpadkové koše a kontejnery. „Dle statistik se ročně vyhodí 40 % koupeného jídla. Cílem háčku je toto procento snížit a pomoci najít jídlu dalšího majitele," říká student Kryštof Palme, který stejně jako ostatní autoři žádá případné sponzory o podporu svých záměrů.

Mezi projekty jsou taktéž kreativní dětské omalovánky s motivy psů a koček z ústeckého útulku.

„Součástí omalovánek budou krátké příběhy inspirované životem koček a psů, kteří útulkem prošli. Naším záměrem je vytvořit pěknou neotřelou dětskou omalovánku, která potěší každé dítě, výdělek z prodeje pomůže útulku k nákupu všemožných potřebných věcí," říkají autorky psích omalovánek Alina Skorobogatchenko a Karla Gondeková.

Studenti nezapomněli ani na tamní přírodu. Aneta Chmelová a Radka Bartošová připravily hru Objevuj a obdivuj, která odhaluje méně známá místa po celém Ústí. Ida Fárová si zase dala za úkol vytvořit pohlednice s industriální tematikou, kterou je Ústí známé.

MYSLÍ I NA TURISTY

„Pokud již nejste fanda industrií a dáte tomu šanci, rozhodně vás nenechají bez emocí. Ve mně to například vyvolává ten zvláštní pocit majestátnosti a respektu, jako když vstoupíte do kostela," říká Fárová.

Ani turisty ze svého tvůrčího portfolia designéři nevynechali. Zuzana Čermáková navrhla sadu samolepek s turistickou brožurkou, Julie Dítětová zase vytvořila průvodcovskou aplikaci.

Zájem už stačil vzbudit též projekt Nemoc reklam Eleny Baričiakové, Veroniky Opatrné a Jany Holečkové zabývající se nevkusnou a přemnoženou reklamou. Spojily se s ústeckými architekty a politiky a pokouší se o regulaci reklamy v ústeckých ulicích. V plánu mají rovněž expozici a veřejnou anketu v OC Forum.

SEZNAMOVACÍ LAVIČKA

Lavička.U Labe si pak kolemjdoucí mohli všimnout i dalšího projektu, který přímo vyzývá k zastavení a posezení. „Lavička hledá přátele zn. spěchá je projekt zaměřený na seznamování lidí na hezkých místech Ústí nad Labem. Je to klasická lavička jen trochu jiná než ostatní. Dá se na ní „zhoupnout". Měla by být symbolem soudržnosti lidí," upřesnil designér František Velenský.

Poněkud kontroverznějším projektem je Hajzl zabývající se problémem s korupcí v Ústí.

„Snažíme se informovat větší okruh veřejnosti o tzv. „tunelech", které se děly nebo ještě dějí v oblasti ústecké politiky. Pro realizaci projektu jsme si zvolili veřejné záchody, které ideálně odpovídají charakteru daného problému, je snadné tam publikaci umístit a doufáme, že vyvolá diskusi," podotkli autoři, kteří si přejí zachovat anonymitu.

Jejich dvoustránková publikace obsahuje zajímavé citace ústeckých politiků a krátké shrnutí vybrané kauzy.

Detaily svých prací představí studenti už v úterý od 19.30 hodin na 21. PechaKucha Night v ústeckém Hraničáři. Veřejná výstava zmiňovaných projektů pak proběhne přímo v budově FUD UJEP od 23. do 25. června. Více informací a videí naleznou zájemci na oficiální facebookové stránce www.facebook.com/ustimojemesto.