Pomůže jim v tom nové vybavení učebny automatizace a pneuservisu.
Přiblížení praxi
„V učebně automatizace například stavíme velké kolejiště s vláčky. Není ale na hraní. Studenti si tu zkouší možnosti automatizace dopravy a mohou si ověřit, jak funguje železniční provoz," uvedl ředitel školy Jaroslav Mareš.
Škola pořídila také stavebnice renomovaných firem, na kterých se studenti názorně seznamují například s fungováním hydraulických nebo elektronických systémů.
Velmi dobré zázemí má autodílna s pneuservisem. „Je tady všechno úplně nebo skoro nové a máme možnost si to vyzkoušet nejen na modelech, ale i při skutečných opravách," řekl student třetího ročníku Vít Mareš.
Jak dodal, chce se oboru věnovat i po maturitě. „Auta a motorky mě zajímají už od malička. Tady se k práci kolem nich dostaneme hodně zblízka, chci v tom pokračovat i v praxi," potvrdil student.
Vybavení bylo pořízeno v rámci projektu Přírodovědné a technické vzdělávání Ústeckého kraje.
„Realizace projektu má přispět ke zkvalitnění výuky a podpořit technické a přírodovědné vzdělávání v našem kraji," informovala mluvčí kraje Lucie Dosedělová. Celkové náklady projektu překročily 146 milionů korun.
Zájem o obor
„Zájem o obor je ohromný. Hlásí se nám dokonce i děvčata. Kromě teoretické a praktické výuky automobilové techniky na moderním vybavení si u nás mohou udělat řidičák na osobní auto i na náklaďák a na motorku," doplnil Miroslav Baran, učitel praxe.
Zařízení autoservisu nelze kvůli podmínkám dotace zatím využívat komerčně, a tak se studenti cvičí na svých autech a motorkách nebo na technice, kterou jim svěří známí. Zařízení zároveň slouží pro volnočasové aktivity, zájmové kroužky a volitelné předměty.
„Uplatnění našich studentů je velmi široké. Spolupracujeme s řadou firem z Ústí a okolí a ty mají každý rok zájem o několik absolventů a nabízejí dobré podmínky. Mnoho studentů pokračuje ve studiu na vysokých školách," sdělil ředitel Mareš.