Aniž by si Marina Ždanovič přesně vybavila, jak si před šesti lety představovala budoucnost, o své profesi už tehdy měla celkem jasno. Když končila devátý rok základní školy, jejím jediným přáním bylo vystudovat profesi zubního technika.

Dnes 22letá dívka původem z Kazachstánu úspěšně studuje obor Diplomovaný zubní technik na Vyšší odborné škole zdravotnické a Střední škole zdravotnické v Ústí nad Labem. Jde o tříleté vyšší odborné studium ukončené absolutoriem. „Pevně jsem doufala, že jsem zvolila dobře a tato práce mě bude bavit. A to se nakonec stalo,“ vypráví s úsměvem Marina.

A jak vůbec přišla na zajímavý obor, kterým zubní technik bezesporu je? „I když toto řemeslo žádnou tradici v naší rodině nemá, tento obor mě oslovil ihned poté, co mi ho doporučila kamarádka. Možnosti této profese mě zaujaly a po prostudování požadavků školy jsem si podala přihlášku. A chybu jsem určitě neudělala, protože škola je skvěle vybavená a připravená vychovat špičkové odborníky.“

Dívka je přesvědčena o tom, že jde o velmi perspektivní obor už proto, že lidé v dnešní době o své zuby poměrně dobře pečují a „každý chce mít přece hezký úsměv a zdravé zuby“. Na studiu ji nejvíce baví skutečnost, že každý den pracuje na něčem jiném. „Vymýšlejí se nové techniky, inovují už osvědčené postupy a pořád je čemu se učit a co zdokonalovat,“ zaníceně líčí studentka.

Lepší budoucnost

V České republice žije Marina od svých devíti let, kdy se její rodiče rozhodli, že pro svoji dceru a syna si přejí lepší budoucnost. „Zpět už se nechci vrátit, i když mám svoji původní vlast ráda. Dnes ale vidím, že bych tam už bydlet nedokázala a ani nechtěla,“ říká zamyšleně Marina, která už má české občanství.

A zda je diplomovaný zubní technik atraktivní povolání? „Pod pojmem atraktivní si každý představí něco jiného. Myslím si ale, že zaujme pozornost lidí, kteří mají rádi přesnou práci ve stomatologické profesi. A receptem na úspěch v tomto náročném oboru může být pěkně provedená práce v co nejkratším čase,“ připomíná.

Po ukončení studia příští rok by si Marina Ždanovič ráda našla práci v laboratoři, získala potřebnou praxi a následně si otevřela vlastní laboratoř.