V pondělí 18. prosince se po půl roce vrací domů do San Juan, hlavního města Portorika. Čeká ji cesta dlouhá téměř osm tisíc kilometrů.

Vánoce si užila, chyběl jí jen sníh

Domů si odváží tisíce zážitků. V Ústí strávila horké letní dny, studovala na zdejší Vyšší odborné škole zdravotnické, ale také poprvé usedla k českému štědrovečernímu stolu. Osmažila kapra, napekla cukroví a rozbalila si dárky.

„Moc se mi také líbily vaše vánoční trhy a ozdobené stromečky. Na druhou stranu tady máte opravdu velkou zimu. Doufala jsem, že bude i sněžit, protože jsem sníh viděla jen dvakrát v životě. Chtěla jsem stavět sněhuláka, ale bohužel," řekla Ilia, která v Ústí poprvé viděla adventní kalendář nebo čerta, Mikuláše a anděla. U ní doma slaví Vánoce až na Nový rok.

Za půl roku v Ústí stačila Ilia poznat nejen zdejší místa, ale i povahu místních. „Lidé jsou tu velmi liberální. Nestarají se o to, co si myslí ostatní, dělají si věci po svém," říká Ilia.

Na druhou stranu ji negativně překvapila rychle jedoucí auta. „Řidiči tady jezdí jako šílenci, dokonce i řidiči autobusů. Jsem velmi nervózní, i když jedu s někým v autě jako spolujezdec a sleduji provoz kolem," popsala Ilia.

Pomoc cizincům? 
V Ústí čekala marně

Dalším negativním rysem byla neochota druhých ve vztahu k cizincům. „Lidé se vám nesnaží pomoci, pokud neumíte česky. Stalo se mi, že jsem byla na nádraží nebo v lékárně a zeptala jsem se pracovníků, zda mluví anglicky. A oni se hned naštvali a nemluvili se mnou," vysvětluje Ilia, která se naučila i několik frází v češtině.

Dokáže si koupit jízdenku, vyřídit dokumenty na úřadě nebo objednat jídlo v restauraci. Hlavně její oblíbený guláš. „Nejdříve mi to přišlo jak zvláštní chleba s omáčkou a masem, ale teď sním klidně i pět knedlíků. Moc mi u vás chutná, přibrala jsem za pět měsíců pět kilo," dodala Ilia.

Studentka bydlela u hostitelské rodiny Laďky Kreslové. „Rodiny za hoštění nedostávají peníze, ale poskytují studentovi stravu, lůžko a samozřejmě svůj volný čas, stejně jako vlastním dětem. Ostatní věci, jako pojištění, oblečení, učebnice, jízdenky, si platí zahraniční studenti sami," doplnila Kreslová.