Na tom je posléze ukřižován. Na jednoho ze studentů s hromadou knih, který průvod doprovází, pak postava křičí: „Plať, plať!!“

I takový byl včera protest studentů Univerzity Jana Evangelisty Purkyně proti záměru ministerstva reformovat vysoké školství. Podle studentů a profesorů jde ale spíše o deformaci.

Před vchodem do univerzity v ulici České mládeže se jich shromáždily asi čtyři stovky. Mnozí měli transparenty, na kterých to schytal především ministr školství Josef Dobeš. „Pepo, chceš nás přivést na buben?“ ptali se studenti na jednom z nich. „Dobeše do koše,“ stálo na druhém. Právě tohle heslo studenti několikrát dlouze skandovali.

Studentka Kateřina Slavíčková včera Ústeckému deníku řekla, že ji k protestu dohnala především snaha ministerstva zavést školné.

Čtěte také…
- Křížová cesta Josefa Dobeše: Školné a omezení práv senátu

Její rodina si to prý nemůže dovolit. „Platím ubytování, dopravu, jídlo, věci do školy. To jsou tisíce měsíčně. A do toho ještě školné,“ uvedla. Podle organizátorů akce ale nejde o školné, i když u mnohých lidí takový názor převládá.

„Jde především o akademické svobody,“ upozorňoval včera opakovaně předseda Akademického senátu Filozofické fakulty Martin Veselý. Studentům i vysokoškolským pedagogům vadí hlavně možné omezení akademických svobod a to, že o mnoha věcech na vysokých školách by měly rozhodovat rady.

Podle nich by to znamenalo, že by se školy propojily s podnikateli a politiky. Jan Kvapil z katedry germanistiky varoval, že se stačí podívat na složení současné správní rady univerzity.

„Je tam Jiří Madar, který dlouhodobě odklání peníze ze zdravotnictví. Radek Vonka, který z krajských zdrojů odklání desítky milionů na webové prezentace. Podnikatel Jiří Zavoral, který se tu podílel na mnoha stavebních zakázkách a další lidé, co se podíleli na zadlužení města,“ uvedl svůj pohled rozhořčený Kvapil.

Po půl hodině protest skončil. Někteří studenti chtěli jít do centra města, ale organizátoři je zastavili. Neměli tu totiž akci nahlášenou.