Švábi vrací úder. Parafrází ze slavného sci-fi filmu by se dala popsat situace s obtížným hmyzem v okolí uzavřené ubytovny Modrá v Purkyňově ulici na Střekově. Společnost CPI, které budova patří, tvrdí, že provedla první postřiky. Ty ale zatím podle svědectví místních lidí vůbec nezabraly a švábi migrují do okolních domů. Na místě byli i hygienici a nařídili příslušná opatření.

Své o problému ví například Jiří Česal. „Je to hrozné. Kam se podívám, tam najdu nějakého hmyzáka. Vždyť už je mám i v lednici. Někdo řekne, že mám volat firmu kvůli desinsekci, ale přeci to nebudu platit já, když za to nemůžu. Ať to zaplatí CPI nebo provozovatelka ubytovny,“ rozčílil se.

Podobně hovořila i Střekovanka Miroslava Hnízdilová, která na problém upozornila jako první. „Ono to vypadá, že jsou jen v bezprostředním okolí ubytovny, ale to není pravda. Jsou už hodně daleko na všechny strany,“ varovala Hnízdilová.

V blízkém okolí stojí kromě panelových domů restaurace, prodejny potravin či základní škola. Hygienici z protiepidemického oddělení proto po místním šetření nařídili ochranné postřiky.

„Speciální desinsekci tu musí provést odborná firma s příslušným certifikátem. Jsme v kontaktu s majiteli a chceme dojednat i součinnost s městem. Uvidíme, zda to pomůže,“ poznamenala ředitelka Krajské hygienické stanice v Ústí Lenka Šimůnková.

Jak zopakovala mluvčí společnosti CPI Michaela Winklerová, postřiky provedli hned, jak zjistili, že budovu hmyz okupuje. Další postřiky přijdou na řadu během následujících zhruba dvou týdnů.

„Nejsem ale v tuto chvíli schopná říci, zda budeme lidem v okolí platit chemické ošetření jejich domovů jako náhradu škody,“ pokračovala mluvčí CPI Winklerová.

Problém totiž je, že společnost sama ubytovnu neprovozovala. Pronajatou ji měla Lea Andrlová. Nájem ukončila před více než měsícem, údajně ze zdravotních důvodů.

Její vyjádření se nepodařilo získat, v úterý měla vypnutý telefon. Alespoň tedy ten, který na svých webových stránkách uvádí coby kontaktní.

Podle mluvčí ústeckého magistrátu Romany Macové město zatím od hygieniků žádnou výzvu k součinnosti neobdrželo. „Ono ani není k čemu vyzývat. Konat musejí především majitelé nemovitosti,“ upozornila Macová.