Kvůli probíhající rekonstrukci střechy jim stropem do bytů zatéká, a tak sváteční čas museli několikrát trávit úklidem a obavami, zda nezačne pršet.

„Už více než dva týdny nespíme, v místnostech máme natažené igelity a třikrát denně chodím do bytu vylévat hrnce," sdělila obyvatelka Radka, jejíž dcera Michaela Pešťáková v bytě v sedmém patře bydlí. „Přes Vánoce to vyschlo, ale je tu hrozná zima," doplnila včera Michaela Pešťáková.

Má firma reference?

„Firma vzbuzuje velké pochybnosti, nemá žádnou historii, žádné reference. Chápu, že oprava střechy byla nutná, ale musí se k tomu přistupovat profesionálně, a ne aby při opravě do bytů zatékalo, navíc i během svátečních dnů. Firma vyhrála výběrové řízení 10. září 2015, tak si myslím, že na přípravu měla dost času. Navíc stavební dozor se o vytopených nájemních bytech dozvěděl až při konfrontaci celého problému se stavbou. Úřad by měl lidem pomoci a dát jim slevu na nájemném. Firma by zase byty měla pomoci uklidit," říká opoziční zastupitel Vlastimil Žáček.

Podle slov místostarostky Neštěmic Ivany Fišerové ale firma historii i reference má. „Opravovala střechy v ulici Na Kohoutě v Ústí, kde jsem osobně byla a zjišťovala si veškeré údaje. Dostalo se nám jen kladných odpovědí. Pan Žáček by si měl obstarat přesné údaje, stačí nahlédnout do obchodního rejstříku," doplnila Fišerová s tím, že do domu v ulici Anežky České podle ní zatékalo ještě před zahájením oprav.

„Střecha byla v dezolátním stavu a museli jsme tedy jednat rychle. Kvůli nutné změně technologie ovšem došlo k prodloužení termínu a práce tak nabraly zpoždění, jinak by už bylo hotovo před Vánoci. Nájemníkům jsme se samozřejmě omluvili, komunikujeme s nimi. Slevu na nájemném budeme řešit při vyúčtování energií za tento rok," uklidňuje situaci Fišerová.

Jak uvedl stavební dozor investora Jaroslav Bertl, předběžný termín dokončení opravy je v půlce ledna. „Pracovníci firmy však dělají vše pro to, aby se rekonstrukce stihla do začátku nového roku. Zbývá zakrýt zhruba ještě třetinu střechy. Hodně záleží na tom, jaké bude počasí," řekl Bertl.

Pojistná událost

Žáček se ovšem rovněž obává, zda je litvínovská firma vůbec pojištěná proti podobným událostem. „V zadávacích podmínkách jsem pojištění firmy nenašel a hrozí, že celou finanční částku bude platit úřad. Budu chtít po vedení radnice a firmy veškeré vyúčtování pojistné události," komentuje Žáček.

Fišerová ale upřesňuje, že firma pojištěná je. „Je to totiž podmínkou pro účast ve výběrovém řízení. Firma se problémů nezříká, proběhne pojistná událost a firma byty opraví, vymaluje a provede veškeré práce tak, aby byt byl v takovém stavu, než došlo k zatékání. Bez nápravy nebudeme dílo přebírat, a tudíž ani platit. Zasažené byty navštíví zástupce pojišťovny a vše zdokumentuje. Úřad nic hradit nebude," dodala Fišerová.