„Medaile je to krásná a skutečně vydřená,“ svěřila se Jarmila Sobecká, která pracuje u policie a běhání se věnuje přes 30 let. Jako mladá dělala atletiku, potom běhala v terénu se psem tak dlouho, až se stala mistryní Evropy v canicrossu. To se psal rok 2008. Podle jejích slov se necítí jako silniční běžkyně a pokud by se ještě někdy rozhodla na hry odjet, vybrala by si závody pro ní typičtější – kros a atletickou dráhu.

„Na stupních jsem držela vlajku našeho malého města Chabařovic. Jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit těchto her, poznat tak atmosféru hasičské a policejní „olympiády“ a získat jako bonus tu nejcennější medaili,“ dodala ke svým závodům v Holandsku. S manželem a hasiči z Varnsdorfu to prý byla jízda plná adrenalinu, spousta smíchu a zážitků.

Policejní a hasičské světové hry začaly 22. července v holandském Rotterdamu, na seznamu bylo přes 60 disciplín a 7 000 soutěžících z celého světa. „Já se připravovala na půlmaraton jako jediná z Čech. Až ve výsledkové listině jsem zjistila, že jsem absolvovala běh ještě s mužem z Jičína,“ vzpomínala Sobecká.

Speciální hasičská letadla Canadair CL-415 nabírající vodu z jezera Milada
Jezero Milada otevřelo brány. Hasičská letadla mu vody neubrala

Pořadatelé zařadili její závod do otevřeného běhu Summer Run Rotterdam 2022. Na startu bylo 9 000 běžců. „Pověřila jsem manžela, aby sledoval trať a dával mi průběžné informace,“ prozradila svou taktiku.

Její manžel, Tomáš Sobecký, sledoval aplikaci, která byla k tomuto závodu vytvořena, a tak měl přehled o přesném pohybu své manželky. Lítal z jednoho kontrolního bodu na druhý. „Možná, že naběhal ještě víc, než já. Před cílem na mne řval takovým způsobem, že diváci ustupovali stranou, já prostě musela zrychlit,“ rozesmála se vítězná sportovkyně. Svou věkovou kategorii vyhrála, druhá byla Španělka, třetí doběhla policistka z Litvy.

A jak dopadl její manžel Tomáš Sobecký? Pro něj hry začínaly zápasem ve volném stylu ve váhové kategorii do 74 kg. „Ve finále jsem se pral s Němcem. Bylo to do posledních vteřin vyrovnané, na body 6:6. Nakonec rozhodl pro soupeře lépe bodovaný chvat z průběhu zápasu,“ popsal svou cestu za stříbrnou medailí.

Hned druhý den absolvoval řecko-římský zápas, ve kterém zatím vždy získal zlato. „Objevili se zde ale noví soupeři, které jsem doposud neznal. Konkurence byla skvělá, o postup do finále jsem porazil závodníka z Turecka. Ve finále jsem se střetl a vyhrál nad Finem,“ usmál se zlatý hasič.

Ústecký cyklokoordinátor Jan Vácha "v montérkách".
Cyklistika nemá v Ústí zrovna na růžích ustláno, myslí si cyklokoordinátor

Individuální závody v hasičském sportu (TFA – nejsilnější hasič přežije) musel Sobecký vynechat, konaly se totiž ve stejné dny jako zápas. „Teprve poté jsme s kamarády z Varnsdorfu nastoupili na závod hasičských družstev. Jsme už sehraná partička. Josef Kroupa, Jan Šeps, Jan Hocko – hasiči z Varnsdorfu a já.“

Součástí soutěže TFA jsou náročné disciplíny. Tentokrát Sobecký nedostal věž, ale tahal figurínu (80 kg) na určené dráze. Předtím ještě mlátil kladivem do překážky a honil vteřinovku. „Ještě v polovině soutěže jsme se přetahovali o třetí a čtvrtou pozici, v závěru z toho bylo pro nás neskutečné stříbro. Vyšlo to,“ řval radostí.

Tomáš Sobecký byl na světových hrách v minulosti v USA, odkud si přivezl dvě medaile. Se svými kamarády z Varnsdorfu byl dokonce v Číně a zase bodoval (3 medaile). Ve své prosklené skříni v zaměstnání má už 8 medailí.