Stylový areál všechny překvapil svou rozlohou a mládím majitelů. Jindřiška a Ondřej Šancovi předvedli dětem parádní výkon, kde hlavní roli hrály spokojené kozy, voňavé seno a skvělý guláš. Nejlepší dojičkou koz byla sedmiletá Kristýnka, šrot nejvíce chutnal Adamovi, nejmladší účastnicí byla Justýnka, která byla menší než bílé kozy.

„Původním povoláním jsem učitel, ale už deset let se snažím přesvědčovat kozy, že musí plnit plán, když mám platit hypotéku včas. Dvě kozy jsme dostali jako svatební dar, a tím to všechno začalo. Koupili jsme s Jindřiškou starou chalupu, přátelé radili jak opravit střechu, já listoval odbornou literaturou. Nakonec jsme měli pětadvacet koz a stodola plnila poslání ateliéru, kina i výstaviště. Školy a školky se tu střídaly, začali jsme s výrobou kozích sýrů," říká Ondřej.

Když do areálu dorazili Ústečané, bylo vše připraveno. Nejprve společná vycházka na rozhlednu Strážní vrch (610m.n.m.), potom přišlo na řadu chlupaté stádo. Do připravených nádob děti nalily syrovátku a potom jenom sledovaly cvrkot. Usměvavá Jindřiška vysvětlovala další postup před dojením, do šesti žlabů nasypala čerstvý šrot, vyzkoušela systém zakurtování zvířete.

Kozy ochotně pózovaly na určeném místě, dojení si vyzkoušela i Kačenka s Terezkou. Ondřej vysvětloval, ukazoval a radil. Za chvilku byla kovová konev skoro plná a všichni se přemístili do výrobny sýrů. I tam měl hlavní slovo vysoký statkář, který dětem trpělivě naznačoval, jak se z kozího mléka stane sýr. Samotná technologie byla dost složitá i na dospěláky, tak byl dán pokyn k přípravě nocování na seníku. Vonělo to tam jako u báby bylinkářky a každý táborník si na místo přinesl nejprve spací pytel. Když se pořádně všichni zabydleli, zavonělo to kolem stodoly gulášem a kolem velkého stolu najednou sedělo všech patnáct hladových. Pouze jediná dívenka chvilku natahovala moldánky, vzpomněla si na maminku. Po třech knedlících to bylo lepší a do seníku se už těšila. Kozí farma byla bezvadná, ale na programu je ještě indiánský den a velké překvapení. Zelený tábor z Vaňova zaměstná své malé svěřence tak, že nikdo nemá čas na lumpárničky, stále se něco děje. Hlavním organizátorem splněných přání je Jaroslava Kománková.