Kromě klasických podnikových rekreací existovaly v dobách tuhého socialismu i další možnosti aktivního odpočinku. V Ústí to byly především turistické a vodácké oddíly mládeže (TOM, VOM).

Zastřešovala je Stanice mladých turistů Krajského Domu pionýrů a mládeže (KDPM). Jako takové byly zároveň. Jeden z nich, 5. turistický oddíl mládeže letos na podzim dokonce oslavil 40. výročí od svého založení.

„Pamatuju si asi nejvíc tábor v Roháčích a Slovenském ráji. Jsou to moc hezké kopce, v Roháčích je nejhezčí výlet po hřebenovce a přes Velký Roháč a ve Slovenském ráji všechny cesty soutěskami,“ vzpomínal Václav Kousek na tábory 5. TOM, který byl založen před 45 lety. „Od té doby se děti v mnoha věcech změnily, neměly tehdy například mobilní telefony, tablety a notebooky. Řekl bych, že tehdy byli i zodpovědnější rodiče, dneska je nechávají hrát si s mobilem, aby se jich na chvilku zbavili. Kdybych měl sílu, určitě bych do toho ale šel zas. Dneska je problém s financemi, tehdy šlo tábor zařídit za šest stovek na dva týdny,“ poznamenal.

Na retro snímcích z letního tábora z roku 1966 můžete vidět pravou tábornickou idylku. Do Kunžaku u rybníka Komorník vyrazilo tehdy několik rodin z teplického Strojobalu. Ubytovány byly v klasických celtových stanech s dřevěnou podlážkou, každý měl vlastní postel s matrací a společnou skříňku. Uprostřed tábora bylo velké ohniště a nechyběla kuchyň s jídelnou.

„Prostředí bylo moc hezké. Chodili jsme se koupat do nedalekého rybníku, podnikali jsme výlety. Kuchařky se o nás špičkově staraly. Nic nám tam nechybělo, 14 dnů uteklo jako voda,“ zavzpomínal spolupracovník Deníku Zdeněk Traxler.

Mohlo by vás zajímat: Řidiči, pozor. Komplikace v Krásňáku, opravují myší díry. Kdy je otevřou?

Oprava železničních mostů v Krásném Březně. | Video: Deník/ Martin Košťál