Chybějící zázemí, zastaralá technika i zloději, kteří ji postupně rozebírají, trápí řehlovické dobrovolné hasiče. Jejich starosta a velitel Miloš Vaněk říká, že o důstojné zázemí bojují už 15 let. Často přitom zasahují při povodních, nehodách i požárech, naposledy například u víkendového tragického požáru chatky v Habrovanech, kde zemřel chlapec.

Největším problémem je v Řehlovicích hasičárna. „Vejde se nám do ní jen stařičký trambus z roku 1984, ale auto už uvnitř ani neobejdete, jak je malá. I proto se část jednotky často musí oblékat venku, kde stojí i další vozy VW a liazka. Ta je ale přes zimu odstavená. Z volkswagenu nám zase ukradli katalyzátor,“ vypočítává část problémů Miloš Vaněk. Jednotka přitom při zásahu musí vyjet do deseti minut. „Nyní máme šanci získat aspoň starší drážní tatru,“ přidává přeci jen jednu dobrou zprávu.

Hasiči se po příjezdu ze zásahu ani nemají kde vykoupat, v hasičárně je zima. „Ti lidé to dělají především srdíčkem, dávají tomu svůj čas, technický um i peníze. Třeba při posledním zásahu v Habrovanech ale řada z nich poprvé zasahovala u požáru s úmrtím,“ doplnil velitel řehlovických hasičů.

Před dvěma lety se řehlovická radnice rozhodla odkoupit bývalý kravín a přestavět ho na zázemí pro místní hasiče. „Vzhledem k pozdě podané žádosti na dotaci jsme ale o peníze přišli. Loni se alespoň položila střecha a nyní se obec snaží ve stavebních pracích pokračovat. Nic nevzdáváme,“ pochvaluje si vstřícnost současného vedení obce Vaněk.

Z kravína nová hasičárna

Řehlovická starostka Jana Princová doplnila, že přestavba objektu na hasičárnu je jednou z priorit. „Chceme začít stavebními úpravami na garážové stání a postupně rekonstruovat zbytek,“ připomněla starostka.

„Vzhledem k našemu rozpočtu, který loni činil na výdajové stránce zhruba 25 milionů korun, můžeme našim hasičům pomáhat třeba nákupem ochranných pomůcek,“ upřesňuje Princová.

Starosta Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v Ústí nad Labem Tomáš Mikšovský potvrzuje, že každý ze sborů na Ústecku trápí jiné problémy. Nejčastěji jde o zastaralé zázemí či techniku, ale i nedostatek lidí. „Za poslední roky se podařilo získat jen jednu novou cisternu v Chlumci, relativně novější je v Mojžíři. Počet lidí, kteří dnes chtějí dělat něco navíc a zadarmo, rapidně ubývá. I když je dětská základna dobrovolných hasičů velká, propad začíná už v dorostu. Patnáctiletí dnes mají jiné zájmy. I výchova je jiná než dříve,“ podotýká Tomáš Mikšovský. Zároveň ale vyzdvihuje pomoc Ústeckého kraje při obnově techniky dobrovolných hasičů, což přispívá ke zlepšení celkového stavu jednotek.

Mluvčí kraje Lucie Dosedělová doplnila, že v programu pro dobrovolné hasiče má letos kraj v rozpočtu 17 milionů. „Jde o opravy, modernizaci či rekonstrukci cisternových stříkaček, nákupy nové techniky, ale například i výstavbu či opravy zbrojnic,“ doplnila mluvčí kraje.

Tomáš Prchal