Spodek sjezdovky Slalomák v lyžařském středisku Telnice se v posledních týdnech změnil k nepoznání. Jsou zde hromady nahrnuté zeminy a hlavně již zde vyrostla hrubá stavba spodní části nástupní stanice nové lanovky. Ta má v letošní zimní sezoně zcela změnit styl lyžování na Ústecku. Dokončená bude v polovině prosince.

„Stavba již výrazně pokročila. Příští týden se chystáme za pomoci vrtulníku vztyčit sloupy lanovky," řekl Deníku vedoucí lyžařského střediska Jindřich Holinger.

Ve spodní části je již z poloviny hotová nástupní stanice, pod kterou budou parkovat rolby. Dělnici již zvládli hrubou část spodního sektoru, chystají se na druhou polovinu. V lese směrem od této stavby do kopce je již vyřezaný pruh, budoucí trasa, nad kterou bude sedačková lanovka jezdit. „V horní části již stojí dva stožáry. Dostali jsme je tam za pomoci jeřábu. To se dalo," chlubí se dělníci, kteří na parkovišti připravují další části lanovky. Odtud by je pak měl vrtulník zvedat. Jedno z pohonných kol je tak mohutné, že když se o něj opřete, ani se nehne.

Jak vypadá nástupní stanicePod sjezdovkou Slalomák vedle vodní nádrže vyrůstá nástupní stanice lanovky, v jejímž přízemí budou i garáže pro rolbu. Spodní část je ze želetobetonu, na který se namontuje ocelová konstrukce lanovky. Plášť budovy bude z modřínových latí a má zajistit uvnitř dostatek světla. Střecha bude z tmavě šedého falcového plechu.

Dvousedačková lanovka, kterou lyžařské středisko získalo, není nová. Ještě v létě stála ve Švýcarsku. Zde ji postupně demontovali a odvezli do skladu u Chabařovic. Odtud pak potřebné kusy postupně putují do lyžařského střediska.

Trasa lanovky povede šikmo lesem. Výstupní stanice bude ve stejných místech, na kterých lyžaři vystupovali z vleku Rudný. Odtud se pak budou moci lyžaři dostat na všechny sjezdovky, kterými Telnice disponuje. Nový bude průsek na Cvičnou, spojka na Slalomák a především nová sjezdovka o délce dvou kilometrů, která bude vhodná pro děti a začínající lyžaře.

Od instalace lanovky si lyžařské středisko slibuje větší zájem lyžařů. Lanovka vyveze za hodinu 1400 lidí, což je 2 krát více než byla kapacita vleku Rudný. Lidé si navíc na ní mohou odpočinout. Ale jen krátce, jízda potrvá 2,5 minuty.