Teplo ve městě bude v příštím roce levnější. Průměrná úspora se však bude pohybovat jen v řádu desetikorun.

O snížení cen rozhodla valná hromada Tepelného hospodářství města Ústí nad Labem, která schválila s platností od 1. ledna 2017 snížení prodejní ceny o 0,5 procenta za gigajoule (GJ). Týká se to tepla dálkově dodávaného z teplárny. U tepla z plynových kotelen je snížení výraznější, dosáhne pěti procent za GJ.

USPOŘÍ 70 KORUN

„Ačkoliv se ceny obecně zvyšují, nám se podařilo prosadit pro Ústečany snížení ceny tepla," sdělila primátorka města Ústí nad Labem Věra Nechybová, která se jako zástupce společníka firmy účastnila jednání valné hromady.

„Vychází to na asi dvě koruny osmdesát na gigajoul. My jsme jich vloni spotřebovali 24,2, to vynese necelých sedmdesát korun za rok. Úspora je to spíše nepatrná, ale jsem ráda, že nezdražili," poznamenala paní Jana, která bydlí ve zhruba sedmdesátimetrovém bytě na sídlišti v Krásném Březně. U lidí v bytech vytápěných plynovým kotlem bude pětiprocentní úspora znamenat úsporu až 30,59 koruny, což by za rok mohlo přinést 764 korun.

ROZHODLI VLASTNÍCI

„Průměrná spotřeba většiny bytů ve městě je kolem 25 GJ," potvrdil ředitel Tepelného hospodářství Václav Fridrich. „Snížení cen je rozhodnutí vlastníků. Některé vstupy sice zlevnily, jiné jsou ale dražší. My jsme doporučovali zachovat stávající ceny. Znamená to pro nás hledat rezervy, úspory nákladů a další zdroje," dodal Václav Fridrich.

Nejvyšší cena tepla s DPH ve městě byla dosud 559,25 Kč/GJ, od ledna klesne na 556,43 Kč. Méně než v Ústí nad Labem platí v Plzni (512,90 Kč) a v Hradci Králové (509,42 Kč), nejdražší teplo je naopak v Liberci (817,42 korun za GJ). Více než v Ústí se platí i v sousedních Teplicích a Bílině (601,28 Kč).