Pečlivě naměřit materiál, sestavit, vyrovnat, dodržet pravý úhel, podepřít a zajistit proti posunutí, pořádně upevnit a stáhnout a mnoho dalších úkonů museli ve středu při praktických zkouškách zvládnout žáci učebního oboru truhlář při závěrečných zkouškách na Střední odborné škole stavební a technické v Krásném Březně.

Zaměstnavatelé už čekají

„Pro žáky všech našich oborů je to vyvrcholení tříleté výuky. Věříme jim, že jsou schopni zkoušky zvládnout, ostatně na řadu z nich už netrpělivě čekají jejich budoucí zaměstnavatelé," uvedl ředitel školy Vít Štefl.

Dan Hanzlíček, který již zkoušku absolvoval, považoval za složitější teoretickou část. „Udělat bednění není těžké, musí se dát pozor, aby to bylo pořádně," vysvětlil. Patří k těm žákům, kteří už mají zajištěnou práci, po škole nastoupí k firmě JiMa Servis.

„Práci už má řada kluků. Například u Metrostavu, který během celého studia poskytuje žákům řadu výhod. Připraveni jsou dobře, už teď je o ně zájem třeba na brigády," poznamenal Roman Halbich, učitel oboru tesař.

Moc dlouhý drát

Jak dodal, stavba bednění nebyla vybraná ke zkouškám náhodně. „Nelze to podcenit. Někdo si myslí, že to většinou bude pod zemí, takže je jedno, jak to vypadá. Ale jde o to, aby se šalunk nerozjel, což by znamenalo ztrátu betonu, ale taky by nebyl dodržen tvar základů. Kluci musí předvést, že takovou práci dovedou udělat pokud možno bez chyby," vysvětlil Roman Halbich.

Drobnou chybu odhalil na první pohled. „Například ustřihli moc dlouhý drát, kterým to stahují, to je škoda materiálu," doplnil učitel Roman Halbich.