Češi totiž stále boj s těmito nádory prohrávají. Tumory střeva si každoročně vyžádají kolem 3,5 tisíce obětí – zemře na ně skoro polovina všech nemocných.

„Úmrtnost se nedaří snížit ani přesto, že pojišťovny lidem posílají pozvánky k preventivnímu vyšetření u lékaře. Jen během posledních dvou let dostalo avízo více než 3,7 milionu lidí, k vyšetření se ale nakonec vydala jenom třetina z nich,“ vysvětluje šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Odběr v pohodlí domova

Vedení resortu se proto rozhodlo, že vyzkouší model obvyklý v Anglii nebo Nizozemsku. „Tam se lidem posílají domů přímo odběrové nádoby. Lidé si pak sami v pohodlí domova odeberou vzorky a zašlou je zpět do laboratoře,“ popisuje Ondřej Májek z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Rakovina tlustého střeva a konečníkuZdroj: DENÍK

Jakmile se stolice otestuje, pacienti dostanou zpětnou informaci: buď že jsou v pořádku, nebo že se mají okamžitě dostavit k lékaři.

Vůbec první pacienti podle Májka obdrží výzvu na konci roku v rámci pilotního projektu. Půjde o zhruba deset tisíc lidí. Budou to hlavně pacienti, kteří na prevence moc nechodí. Kromě toho ministerstvo vylepší i stávající pozvánky, které lidem posílají pojišťovny.

Prackovická estakáda vzbuzuje obavy řidičů.
Svah u mostů dálnice D8 se nehýbe, uklidňují silničáři

„Chceme jejich znění probrat se sociology a odborníky na marketing. Pozvánky mají lidi k účasti na preventivních prohlídkách vyburcovat. Pravidelné návštěvy u lékaře by měly být stále základem prevence,“ přibližuje Májek.

Pokud totiž lidé na prevenci nedorazí, může to mít pro ně fatální následky: jejich nádor lékaři odhalí příliš pozdě.

Zbytečná úmrtí

Systém také zbytečně přijde o miliardy. „Protože čím dříve jsou nádory odhaleny, tím je jejich léčba snazší a levnější. U tumorů v prvním stadiu většinou postačí operace, takže celá léčba vyjde na desítky tisíc korun. Na-opak pozdní stadia rakoviny jsou velmi drahá. Vyžadují chemoterapii a radioterapii, které stojí stovky tisíc i miliony korun,“ potvrzuje ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík.

Z nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Sanofi, vyplynulo nejenom to, že se tři čtvrtiny Čechů vyhýbají prevenci. Polovina lidí navíc svaluje vinu na svého ošetřujícího lékaře. O nutnosti prohlídek je prý dost neinformuje.

„Ročně tak zbytečně zemře 43 tisíc osob na choroby, kterým se dalo snadno předejít. To je asi 40 procent všech zesnulých,“ okomentoval to Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku. Nejčastěji přitom zabíjejí právě onkologické diagnózy a diabetes.

Masarykova nemocnice, ilustrační foto.
Řidiči pozor! Začínají opravy komunikací v areálu ústecké nemocnice