„Máme zhruba stovku dětí, která dnes nastupuje do školy. Na výsledek musí počkat asi čtvrt hodiny, takže to nějakou dobu potrvá,“ poznamenal ředitel školy Martin Kolský. Na testování ve vstupní hale školy dohlížel osobně. Byl to také on, kdo vpustil do šaten školáky, kteří přišli na výuku bez rodičů.

Konkrétně na této škole se tento týden budou učit prvňáci a čtvrťáci, celkem pět tříd. Ten následující druháci, třeťáci a páťáci, tentokrát šest tříd. Ti, kdo zrovna ve škole nejsou, mají distanční výuku.
Pro přítomnost žáků ve škole platí „stará známá“ opatření. Tedy chirurgická rouška nebo respirátor ve všech vnitřních prostorách, větrání, rozestupy, stejné skupiny tříd, zvláštní režim ve školní jídelně, hudební výchova bez zpěvu, tělocvik bez cvičení a další. Také provoz školní družiny personál školy zajistil v odděleních po jednotlivých třídách. Testuje se v pondělí a ve čtvrtek.

Ve vstupní hale se personál u připravené pětice stolků měl co otáčet. Otestovat, vydezinfikovat desku stolu, na řadu hned musel další. Času nebylo nazbyt, a tak nikdo z testujících neměl čas na povídání. Testování ve vstupní hale pokračovalo asi dvacet, možná třicet minut. Děti statečně dělaly, co po nich během celého procesu „dospěláci“ chtěli. Některé, hlavně ty menší snad trošku rozechvěle, ale žádné ani slzu neuronilo.

„Neřekla bych, že ten náš kluk měl strach z testování jako takového. Spíš nechtěl být za černou ovci, kdyby byl pozitivní, aby se mu ostatní neposmívali, nebo ho nevytěsnili z kolektivu,“ řekla jedna z maminek, která se představila jako Martina.

Další z rodičů, tatínek Zdeněk Putna, který doprovázel své děti společně s manželkou, vzpomínal na časy, kdy na své základní škole absolvoval povinné prohlídky nebo očkování, dokonce i odběry vzorků. V roce 1987 například na severu Čech zuřila epidemie žloutenky. „Absolvovali jsme to všichni a spíš jsme se tomu smáli. Ten dnešní svět je takový bláznivý, hektický,“ poznamenal.

Testy prošlo celkem sto lidí, dětí i zaměstnanců základní školy i mateřinky. „Všichni byli negativní. Největší nával jsme měli ve vestibulu, kde se testovali děti s rodiči. Kontrolním místem prošlo zhruba devadesát procent dětí, které nastupovaly na výuku. Samostatně jsme vlastně testovali jen zlomek dětí,“ vylíčil ředitel Kolský.

Naopak třeba v ZŠ Elišky Krásnohorské na Skřivánku testovali s rodiči dětí minimum, kolem deseti procent celkového stavu z těch, kdo v pondělí do školy nastupoval. „Všechno to odsýpalo dle plánu. Děti se toho nebály a všechny byly v pohodě. O čtvrt na devět mohla začít výuka,“ dodal zdejší ředitel Martin Alinče.