„Je to doma“. K laboratořím ústeckého Zdravotního ústavu a Diagnostiky na střekovské poliklinice přibyly další kapacity na testování lidí v regionu ohledně nákazy koronavirem. V pořadí 76. takové zařízení v ČR je teď přímo v Krajské zdravotní (KZ), před jejíž nemocnice chodí lidé vytipovaní hygienou na odběry do speciálního stanu. Odběrová místa KZ budou fungovat podle potřeb hygieniků i přes svátky.

KZ k vlastnímu vyhodnocování odběrů přivedly neustále se zvyšující požadavky na počet laboratorních vyšetření a na zkrácení času od odebrání vzorku k jeho výsledku. „Krajská zdravotní v minulých dnech získala povolení českého Státního zdravotního ústavu k testování odebraných vzorků ve vlastních laboratořích ústecké nemocnice,“ potvrdil mluvčí společnosti Ivo Chrástecký.

Vedoucí lékařka klinické mikrobiologie Olga Simkovičová z laboratoře Diagnostika na poliklinice v Ústí.
Covid-19 bude za pár let běžnou virózou, říká lékařka Simkovičová ze Střekova

Vyšetřování zajišťují oddělení klinické mikrobiologie a klinické biochemie v Ústí. „V současnosti metodou RT-PCR zvládneme vyšetřit 140 vzorků denně, ale snažíme se počty s ohledem na požadavky postupně navyšovat,“ přiblížil primář oddělení klinické biochemie Jan Špička.

KZ má v každé z pěti svých nemocnic - v Děčíně, Ústí, Teplicích, Mostě a Chomutově - připraveno pro pacienty s onemocněním Covid-19 nebo podezřením na něj 236 lůžek, z nichž je 195 lůžek akutní a 41 lůžek intenzivní péče. Pandemický plán společnosti počítá v případě potřeby s postupným navyšováním lůžek v každé nemocnici. „V nemocnici v Litoměřicích jich je dalších 28,“ doplnil Josef Škola, primář ústecké Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny, kterého hejtman jmenoval krajským koordinátorem pro „kovidovou“ intenzivní péči.

Dosud provedli zaměstnanci KZ ve stanech pro vyšetření na přítomnost koronaviru na tři tisíce stěrů. To, že i kvůli tomu personál společnosti čelí velkému náporu, potvrdil její generální ředitel Petr Fiala. „Do boje s koronavirem vstupují postupně naši zdravotníci dalších oddělení a ve všech našich nemocnicích,“ řekl Fiala. „Díky uvolňování kapacity plánované péče a výkonů můžeme personálně posilovat triážová místa pro třídění pacientů přicházejících do nemocnic, odběrová místa pro pacienty s indikovaným podezřením na nákazu Covid-19, emergency a infekční oddělení,“ doplnil náměstek pro řízení zdravotní péče KZ Aleš Chodacki.

Už nyní je zřejmé, že pandemie koronaviru výrazně ovlivní letošní hospodaření KZ. „Problém se týká všech nemocnic, které platí zaměstnance a přitom omezují plánovanou péči, jež tvoří velkou část příjmů proplácenou zdravotními pojišťovnami. Důležitou roli hraje i významně zvýšený nákup ochranných pomůcek, které teď stojí třeba i násobky původní hodnoty. To vše bude nutné řešit se zdravotními pojišťovnami a s ministerstvem zdravotnictví a nepochybně to ovlivní i finanční plány,“ upozornil Fiala.

Rychlá modernizace

Jak na brífinku po krizovém štábu kraje zmínil první náměstek hejtmana Martin Klika, kraj pomůže KZ mimořádným příspěvkem. Mezi náklady společnosti patří i 2,5 milionu korun na zrychlenou modernizaci operačního sálu infekčního oddělení ústecké nemocnice. „Zrekonstruovaný sál byl připravován pro výkony u pacientů se závažnou infekcí, kteří vyžadují operaci a jejichž transport do jiných pavilonů nemocnice by byl spojen s rizikem šíření nákazy,“ vysvětlil primář oddělení Pavel Dlouhý.

Na ústeckém infekčním oddělení pracuje téměř 100 zdravotníků. Se 75 lůžky patří mezi největší taková oddělení v ČR.

Ilustrační foto
Fotbalové soutěže amatérů končí! Nestihlo by se dohrát. V klubech verdikt čekali