KOMPLETNÍ ROZHOVOR NAJDETE ZDE.

Máte kvůli amnestii na soudě více práce? Už jsou „odbaveni" všichni amnestovaní, nebo ještě nějaké případy zkoumáte?
Samozřejmě. Soud musí v případě každého odsouzeného, na něhož amnestie dopadá, rozhodnout, že se amnestie účastní. Sice jde převážně o jednoduchá rozhodnutí, nicméně amnestie se u našeho soudu vztahuje na tisíce obviněných, což znamená tisíce takových rozhodnutí. Z toho je i zřejmé, že všechna rozhodnutí zatím soud objektivně ani vydat nemohl. Rozhodování o amnestii je práce navíc, soudci musejí dělat i svou běžnou práci. Další prací „navíc" budou zejména očekávané „návraty" nemalé skupiny amnestovaných do věznic.


Už se těšíte, až mezi sebou přivítáte opět soudce Berku?
Jmenovaný soudce není soudcem Okresního soudu v Ústí, takže otázku jeho „přivítání" ponechám stranou.


Stále se mluví o nové budově soudu v Ústí. Z vašeho pohledu, je potřeba?
Budova je skutečně více než potřebná. Nedostatek místa totiž nutí soud pronajímat prostory i v sousední budově, která není ve vlastnictví státu. I sousední budovy však mají omezené kapacity.

Ústecký soud je prý nejvíce zavalený v celém Česku, je to pravda? Čím nejvíce? Někde jsme četl, že od firem, které vymáhají pokuty z MHD.
Náš soud je jedním ze tří nejvytíženějších okresních soudů v ČR. Problém je nejen v množství agendy, ale i v nedostatečném personálním obsazení, chybějí soudci a zejména též asistenti soudců, kteří by jim ulehčili od množství administrativních úkonů, které je třeba v každé věci učinit. Společnosti, o nichž jste se zmínil, se na té situaci také podepsaly. Jejich praktiky totiž jsou – mimo jiné – založeny na množení žalob. Zatímco dopravní podnik žaloval například osm pohledávek za jedním dlužníkem jednou žalobou, taková společnost podala vždy osm žalob.

Kolik asi vydělávají zapisovatelky na soudě. Slyšela jsem, že mají menší výplaty než na jiných úřadech. Jak je to možné?
Plat zapisovatelek na okresním soudu začíná na 10 000 Kč čistého. Je to samozřejmě velmi málo.