„Zájem o tuzemské památky, hrady či muzea zaznamenali po celé republice. Vedle vstupného jsme to poznali také na rekreačních poplatcích, které odvádějí ubytovatelé. Máme v obci pravidlo, že peníze, které vyděláme na cestovním ruchu, reinvestujeme zpátky," podotkl starosta Tisé Jiří Jandásek.

MILION ZE VSTUPNÉHO

Za lístek do Tiských stěn zaplatí dospělý 30 korun, dítě do 15 let 15 korun. Za letošní rok tak ze vstupného obec utržila téměř milion korun.

„Jde o peníze, které chceme takzvaně odevzdat turistům, aby to zkrátka někde viděli. Určitě za to musíme ale také opravit cesty ve skalách včetně pokladny. Ve středu 7. prosince schvalujeme rozpočet na příští rok a v návrhu máme rovněž informační systém pro turisty, který bude zahrnovat i interakční ceduli, kde si lidé najdou důležité cíle," nastínil Jandásek s tím, že pořizovací cena systému je asi 440 tisíc korun.

„Tisá a vůbec celá oblast pískovců je hezké místo. Vnímám, že lidí přibývá, a je to spíše o tom, že se i Tisá sama o sobě zvedla. Lidé si mají kde dát pivko nebo limonádu a také složení obce se mění. Žije tam spoustu mladých lidí, kteří do skal rádi zavítají," říká horolezec Pavel Pospíšil, kterému osobně vzrůstající čísla návštěvnosti vůbec nevadí.

„Pokud návštěvníci a hlavně horolezci respektují pravidla, tak ať přijdou, je fajn, že lidí je hodně. Určitě přeci není možné návštěvnost nějak regulovat," podotkl Pospíšil.

ROZŠÍŘENÍ PARKOVIŠTĚ JE NUTNÉ

Vysoký počet návštěvníků ovšem naráží i na slabé stránky obce. A to zejména co se týká vysoké koncentrace automobilů. „Zpracováváme projekt na rozšíření parkoviště, což vnímáme jako nutnou věc," uvedl Jandásek.

V pohotovosti jsou tak po celý rok taktéž místní policisté. „Oblastem, které jsou pro turisty lákavé, se policie vždy hojně věnuje, a tak výjimkou nejsou ani Tiské skály. Navzdory vyšší návštěvnosti došlo ke snížení počtu případů vloupání do vozidel oproti předešlým rokům. Příčinou je přímá preventivní činnost policie, která vyjíždí k parkovacím místům a upozorňuje turisty, ale také třeba horolezce, aby si své mnohdy drahé horolezecké vybavení nenechávali viditelně v autě. Pomáhají také informační cedule, které rovněž připomínají, aby si lidé nenechávali cennosti v autě," říká ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová s tím, že už jen i samotná přítomnost policistů ve skalách je velice důležitá.

„To, že turisté vnímají, že se v Tiských skalách policie pohybuje i za využití nové techniky jakou je například čtyřkolka, i to je preventivní charakter výkonu služby. Úzce spolupracujeme také s obcí, kdy si vzájemně vyměňujeme informace, jaké problémy vnímají zdejší obyvatelé a reagujeme na ně," doplnila Hyšplerová.