Meteorologové k tornádu v Tisé:

Můžeme potvrdit, že v čase kolem 20:45 v neděli večer se v této oblasti na nevýrazné konvektivní přeháňce vyskytlo slabé tornádo. Z průzkumu byla stanovena jeho přerušovaná dráha o délce cca. 800 m a prokazatelně došlo na třech místech ke kontaktu se zemí. Tornádo způsobilo lokální vývraty stromů, některé i větší větve byly přeneseny až na vzdálenost více než 100 m. V jednom případě byla také stržena střecha na jedné z budov. Odhadem škod byla klasifikace tornáda stanovena na stupeň IF0-IF1, jednalo se tedy o slabé tornádo s nárazy větru o rychlosti cca. 90 – 150 km/h.

Houbařka z Ústí našla v lese vzácný květnatec archerův.
Houbařka z Ústí našla vzácný květnatec archerův. Jde o exotiku, která smrdí

Ve stejný den se vyskytlo další tornádo také na Poděbradsku a Nymbursku, ale zde průzkum organizací CTRA prozatím ještě není uzavřen. Škody jsou zde ale plošně rozsáhlejší, ačkoli i zde se jednalo o slabší tornádo.

Tornádo v Tisé na Ústecku strhlo střechu, lámalo stromy. Stalo se to nedaleko rybníku a restaurace Kačák.
FOTO: Hele, tornádo! Strhlo ti střechu, hlásili majiteli stodoly v Tisé kamarádi

Poměrně netypické na včerejší situaci byl fakt, že se tornáda vyskytla na nevýrazných konvektivních buňkách, které ani nevykazovaly bleskovou aktivitu. Vizuálně i radarově ale vykazovaly nízkohladinovou rotaci a jednalo se tak o tzv. low - topped supercely.

Tiské skály.
V Tisé dostanete mapu a je z vás na chvilku detektiv. Poznáte Afriku či Slona?

Z meteorologického pohledu panoval v neděli zvýšený nízkohladinový střih (rozdíl v rychlosti větru mezi zemí a vyššími hladinami) v několika stech metrech až do 1 km nad zemí a zároveň byla nízká základna oblačnosti, což jsou parametry pro vznik tornád příznivé.

Na závěr je nutné zdůraznit, že takto slabší tornáda jsou u nás relativně běžná a byla běžná i v minulosti.

Mohlo by vás zajímat: U ústeckého muzea hořelo auto, plameny šlehaly z motoru

Zdroj: Emilio Dvořák