„Loni vzrostla návštěvnost skal o třetinu. Normálně bývalo kolem 20 tisíc lidí, poslední číslo je přes 30 tisíc. Předpokládáme stejný nával i letos," říká starosta Tisé Jiří Jandásek.

INTERAKTIVNÍ TABULE

Radnice chce stezku nově vyznačit a umístit sem jednu či několik interaktivních tabulí se zajímavostmi o Tiských stěnách. Turisté si je budou moci prohlédnout a na další cestu se vybavit mobilní aplikací, která jim poskytne informaci o místech, kde se budou zrovna nacházet a mnohé další.

Do skal radnice musí každoročně investovat kolem půl milionu korun. Spolknou je opravy stezky, údržba bezpečnostních prvků či úklid. „Aktuálně musíme počkat, než vyschne skalní masiv, abychom mohli opravit uvolněné kotvy zábradlí. Na to existuje speciální tmel, který se namačká do děr a po pár hodinách ztvrdne na kámen," popisuje starosta.

Radnice také často řeší problémy s neukázněnými turisty. „Odhazují tu odpadky, obaly nebo PET lahve, protože tu nejsou odpadkové koše. CHKO Labské pískovce si je tu nepřeje. Návštěvníci musí odpadky odnést až ke kase, kde je kontejner, což často nedělají," podotýká Jiří Jandásek.

BEZOHLEDNÍ LEZCI

Dalším problémem jsou horolezci, kteří do skal lezou v době, kdy to je zakázané. Třeba když prší. Případně tu provozují adrenalinové lezení bez jistících prvků.

„Nejsem příznivcem zákazů, ale na druhé straně musíme dbát, aby zůstala zachovaná konfigurace stěn. V Tisé je ze všech okolních stěn nejměkčí skála, hlavně ve vnitřním městě," vysvětluje Gerhard Tschunko, nestor severočeských horolezců.

Podle něj třeba při sportovním lezení jistí nejzkušenější lezec ze shora ty méně zkušené. Ti ovšem neví kam sáhnout na chyt nebo šlápnout, a tak skálu poškozují. Při komerčním lezení skupiny z větší dálky lezou za téměř každého počasí. Mají totiž zaplaceno a průvodci jim musí poskytnout zážitek.

„Není to bezpečné. Existují místa na Děčínsku, kde je skála tvrdší a dá se tu lézt i za mokra. Škoda, že v Tisé nejsou horolezecké hlídky jako v Sasku nebo Českém ráji," posteskl si Tschunko.

Další problém, který musí radnice vyřešit, je nevzhledné zábradlí ze dřeva u turistické chaty. „Museli jsme tam dát pásku, aby tam nelezla děcka. Upravíme to, aby se tady turistům líbilo," dodává Jandásek.