Bezmála pětina Ústečanů si nedělá hlavu s poplatky za odpad. Přesně 18 342 občanů na nich dluží ústeckému magistrátu 39 milionů korun.

Jde o dluhy za 9 roků, poplatek město sice začalo vybírat už v roce 2001, ale v letech 2009 a 2010 jejich výběr přerušilo.  Mluvčí města Klára Křivská uvedla, že pohledávky od dlužníků vymáhají všemi způsoby, které jim umožňuje daňový řád, včetně exekucí. Přesto od nich ročně získají jen asi 3 miliony korun.

Stejně jako loni i letos chce město od každého Ústečana s výjimkou dětí do tří let za odpad 500 korun. Přestože stát možná ještě v tomto roce umožní městům a obcím tento poplatek zvýšit, primátor Vít Mandík ujistil, že Ústí o tom zatím neuvažuje.

A to přesto, že město na nakládání s komunálním odpadem doplácí. Z 500 korunového poplatku od občanů je pevná částka 250 korun určena na tříděný odpad. Na netříděný tedy zbývá také 250 korun. Například ale v roce 2010 zaplatilo město za svoz netříděného odpadu 43 010 720 korun. Při počtu 95 687 trvale bydlících obyvatel + 850 vlastníků rekreačních nemovitostí už tehdy vycházely náklady na jednoho poplatníka na 445 korun. A náklady stále vzrůstají.

Zatím není ještě jasné, jak stát s poplatkem naloží. Poslanci navrhli, aby si jeho výši stanovovaly města a obce samy. Senátoři ale namítli, že by neměly mít úplně volné ruce, přiklonili se ke stropu 750 korun. Dohromady s částkou za tříděný odpad, která by se nezvyšovala, by pak města a obce mohla chtít od občanů nejvýše 1 tisíc korun za osobu.

Letošní poplatek za odpad by Ústečané měli zaplatit nejpozději do konce září. Křivská uvedla, že někteří platí již nyní. „Doporučujeme, aby si občané zadali platbu formou SIPO a to odevzdáním vyplněného formuláře inkasnímu oddělení magistrátu nejpozději do konce července. Potom nebudou riskovat navýšení poplatku na trojnásobek v případě pozdní úhrady,“ poradila.

Poznamenala, že poplatek ale mohou uhradit i ze svého bankovního účtu na účet inkasního oddělení nebo přímo na pokladně.