Rodiče s kočárky nebo postižení na invalidním vozíku mají nyní komplikovanou cestu z ústeckého Mírového náměstí na hřiště a k domům v Dlouhé ulici. Podchod, kterým se tam mohli dostat z centrálního náměstí krajského města nejkratší cestou a hlavně bez jakýchkoli překážek, již neexistuje. Místo něho bude zastavárna.

Rozhořčení

Průchod nechává zastavět majitel Interhotelu Bohemia. Místní lidé to doslova nadzvedává. „Byla to nejkratší cesta k našim domům.  Vadí to hlavně starším lidem, kteří budou muset vše obcházet," rozčiluje se Vladimír Charvát, který zde bydlí.

V diskuzích, které se kolem stavby rozpoutaly na facebooku, ale lidem vadí hlavně fakt, že s podchodem zmizela možnost bezbariérového přístupu do ulice.

Dlouhá cesta

Pokud tam chce nyní zajet vozíčkář nebo maminka s kočárkem, má dvě možnosti. Buď  použije druhý podchod u cukrárny Barborka, ve kterém jsou ale schody. Nebo vše odjede cestou u České spořitelny a kolem celého hotelu, což znamená několik set metrů navíc. „To je pěkný nesmysl. To mám kočárek nosit po schodech?" rozčilovala se  Linda Horvátová.

Šéf hotelu Jan Postránský tvrdí, že se průchod rozhodl odstranit, protože byl  místem, kam Ústečané chodili na toaletu. „Všichni určitě dobře vědí, jak to zde neustále nepříjemně zapáchalo," řekl Jan Postránský. Podle něho tu bude prodejna elektro a bazar. To je podle kritiků jen jiné označení pro zastavárnu.

Stavební úřad ústeckého magistrátu tvrdí, že neměl žádný důvod zastavění průchodu nepovolit. „Bezbariérová cesta průchodem nebyla nikdy uvažována. Jednalo se o zásobovací místo bývalého automatu Bohemia," uvedl mluvčí magistrátu Alexander Kuchař.

Majitel hotelu tvrdí, že lidé přes den o krátkou cestu z náměstí k domům nepřijdou. „Budou moci procházet pasáží pod hotelem. Dveře zde budou otevřené každý den z obou stran," slíbil Jan Postránský.