Top 09 má tak nyní v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu jen jednoho svého zástupce. Karolu Haasovou. Ale i pod ní se houpe židle.

Až dosud působila v zastupitelstvu s Jakubem Zavoralem. Ten se ale nyní rozhodl TOP 09 opustit. „Nenechám se popotahovat spolustraníky kvůli tomu, že jsem hájil zájmy města Ústí nad Labem a jeho obyvatel. Právě lidmi z našeho města jsem byl zvolený zastupitelem a slib, že budu hlasovat v souladu se svým svědomím a v jejich prospěch, nehodlám porušovat kvůli nějakému stranickému diktátu," tvrdí Jakub Zavoral.

Hlasování o činohře

Do sporu s krajským vedením se dostal kvůli svému hlasování o Činoherním divadle. Podpořil řešení navržené ústeckými radními zřídit novou městskou příspěvkovou organizaci.

Krajské vedení naopak podporuje herce, kteří jsou s městem ve sporu a musí skončit.

Rezignaci Jakuba Zavorala potvrdil i krajský tajemník Rostislav Kadlec. Lidé v krajské vedení TOP 09 ho chtěli vyloučit. Svým krokem všemu jen předešel.

Poslední

Problém má i Karola Haasová, Když zastupitelé jí navržené řešení problému, kterým podpořila herce, odmítli, při hlasování o návrhu radních se jen zdržela hlasování. I to jejím stranickým kolegům vadí. „Vnímáme ale, že její postoj byl jiný," uvedl před nedávnem krajský předseda TOP 09 Tomáš Tesař.

„Mrzí mě, že jsme kvůli všemu téměř přišli o vliv v zastupitelstvu krajského města," soudí ústecký předseda TOP 09 Jiří Jandásek. Domnívá se, že to neprospívá pozici strany před komunálními volbami.

Před dvěma lety TOP 09 opustili další dva její ústečtí zastupitelé Pavel Boček a Miroslav Král. Jejich spolustraníci je chtěli vyloučit kvůli tomu, že se nechali po pádu koalice ČSSD a ODS zvolit do rady města hlasy komunistů. I oni sami odešli. Nyní mají oba politici vlastní hnutí.