Své o tom ví například mladá obyvatelka domu, kam střecha ze sousední stodoly dopadla. Redakci Ústeckého deníku se představila jako Markéta. „Vůbec jsme to nečekali. Koukali jsme z okna, jak lítají kusy stromů a najednou střecha. Bylo to hrozně rychlé," líčila nepříjemný zážitek mladá maminka. „Narazila do domu a zůstala viset za okapní římsu. Druhý konec se opřel o auto. V noci jsme měli strach, aby nepřišel další poryv a neodneslo to tu střechu ještě jinam," zmínila noční obavy.

„Ráno tu byl meteorolog a říkal, že zkoumal i louku nedalo od nás a tam prý tornádo řádilo o něco víc. Jsou tam polámané a vyvrácené stromy. U nás už prý jen končilo a tím, jak se zvedalo, vzalo zřejmě i tu střechu," myslí si Markéta s tím, že se svým partnerem domek, kde bydlí, stále ještě rekonstruují. Nikomu se naštěstí nic nestalo a škody prý zatím nedokážou odhadnout.

V Tisé na Ústecku se v neděli večer vyskytlo pravděpodobně tornádo.
Tisou se prohnalo tornádo. Skoro nová střecha odletěla, hasiči měli práci

Vlastník stodoly Ladislav zrovna nebyl doma. „Já jsem se vlastně ani nevyděsil, protože jsem zrovna seděl v hospodě, když se to stalo. Najednou kluci říkají: ,Hele tam je tornádo‘ a za chvíli mi hlásili, že mi strhlo střechu,“ popisoval. „Střecha dopadla na dodávku u sousedů na dvoře. Museli přijet chlapi, nadzdvihnout střechu a podržet ji, tak aby se dala dodávka přeparkovat. Naštěstí jí nic není,“ oddechl si.

Odklízení trosek

„Od rána střechu rozebíráme. Plechy jsou už nepoužitelné, vše rozřežeme a odvozíme," konstatoval při rozebírání latí Viktor Jendrisek, který přišel pomoci s odklízením trosek.

Ačkoliv na sociálních sítích už koluje video z Tisé se zuřícím malým tornádem, starosta obce Jiří Turek paradoxně poznamenal, že spousta lidí přitom vůbec nevěděla, že se vsí něco takového přehnalo.

Zdroj: Viktor Jendrisek

„Jen, že sprchlo, počasí bylo takové celý den. Fakt je, že v posledních letech se tu něco takového nestalo. Co si pamatují pamětníci, měli jsme tu něco podobného za obcí někdy skoro před dvaceti lety, kolem roku 2005, co mi povídal kolega,“ vysvětlil starosta.

Na Ústecku a v místech, kde je kopcovitý a lesnatý terén by ostatně čekal podobný úkaz jen málokdo. „Je to neuvěřitelné, nikdy by mě nenapadlo, že se to může stát tady u nás v Tisé, takhle vysoko, kde jsou kopce, skály. V domě, ke kterému odlétla a dopadla střecha, žije mladá rodina, mají asi roční dítě. Štěstí, že se nikomu nic nestalo," řekla například obyvatelka Tisé Miroslava.

Zdroj: Janni Vorlíček

Podle meteorologa Radka Tomšů, který přijel úkaz prozkoumat z odborného hlediska, se nad Ústeckem nejspíš nacházela nějaká menší supercela, na které tornádo vzniklo prudkým smísením horkého a studeného vzduchu během rotujícího pohybu v oblaku. „Řekněme, že obvykle spíš bývají slabší tornáda v kopcovitých terénech a silnější na rovinách. Ale není to pravidlo, v Krušných horách jsme zažili tornádo, které bylo poměrně silné, a není to úplná výjimka. Vzhledem k charakteru tohoto terénu ale tornádo obvykle nemívá dlouhou dobu trvání,“ upřesnil s tím, že letošní rok je na výskyt tornád poměrně bohatý. „Z neděle máme dokonce hlášena tornáda dvě, kromě Tisé ještě na Nymbursku,“ dodal.