Tráva vysoká až po kolena. Hustá, plná květů hrajících všemi barvami. Hezký pohled pro zemědělce vadí alergikům i dalším lidem, kteří se obávají třeba klíšťat.

Termín v neděli

„Dostali jsme stížnost na neposečenou trávu v oblasti Severní Terasy. Objednávku na sekání jsme zadali už v dubnu, firma AVE má termín do neděle 24. května, kdy by měla první seč dokončit. Jsme s nimi v kontaktu a budeme jednat i o dalších termínech sekání. Do značné míry záleží na počasí. Kvůli častým dešťům tráva nyní enormně narostla, je možné, že v létě bude zase naopak sucho, proto objednávky připravíme podle situace," vysvětlil starosta obvodní radnice na Severní Terase Pavel Dufek (ANO 2011).

Podobně se travní porosty kosí i v dalších obvodech. Například v obvodě Město mají 120 hektarů zeleně, na kterých se musí sekat tráva čtyřikrát až pětkrát za sezonu. Zajišťují to nasmlouvané firmy i lidé na veřejně prospěšných pracích.

„Seká každý, kdo může a vším čím se dá. Tam, kde s námi radnice uzavřely smlouvu, máme na sekání nasazeny všechny síly a techniku. Termíny bychom dodržet měli, i když trávy narostlo opravdu hodně," uvedl Zbyněk Matys, jednatel ústecké společnosti AVE.

Většina posekané trávy a dalšího odpadu ze zeleně končí v kompostárně. Obyvatelé města mohou tento odpad odevzdat zdarma ve sběrném dvoře ve Všebořicích.

Seká se i v obcích

Starosti s trávou mají i na vesnicích. Například v Řehlovicích se starají nejen o zelené plochy v obci, ale také například na Královském poli u pomníku Přemysla Oráče ve Stadicích. „Kromě obvyklého sekání tady sečeme i před různými akcemi, aby byl areál v pořádku," vysvětlil pracovník obecního úřadu Miroslav Plzák.

Obecní pozemky sekají jako ve městě většinou čtyřikrát až pětkrát. „Máme místa, kde ale sekáme až desetkrát za rok. Je to tam, kde se pohybuje více lidí a plochy potřebují častější údržbu," dodal Plzák.

„U nás se někde seká také až desetkrát za rok, ale v okrajových místech jenom dvakrát, jak to nařizuje vyhláška," řekl starosta Telnice Jan Doubrava (Cesta změny). Na práci jsou nasazeni pracovníci obce. „Žádnou speciální techniku nemáme. Většinou používají motorovou kosu a hrábě," dodal starosta Doubrava.

TRÁVA MIZÍ z ústeckých sídlišť a z dalších zelených ploch.