Ústecký kraj nejspíš bude muset najít v rozpočtu více než 1,6 miliardy korun. Bude to jeho podíl na trestu, který požaduje Brusel za skandály a chyby kolem  regionálního operačního programu Severozápad. Celkem mají Ústecký a Karlovarský kraj uhradit 2,5 miliardy korun.

Výbor regionální rady ví o trestu zatím neoficiálně z anglicky psaného dopisu. „Brusel požaduje odvod z národních zdrojů. Ministerstvo financí řeklo, že ho hradit nebude, proto to nejspíše budou muset zaplatit kraje," řekl předseda výboru regionální rady a náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil. Dodal, že korekce se zatím nijak nedotkne žadatelů o peníze, kteří je vracet nebudou. Výjimkou budou ti žadatelé, u kterých kontroly odhalí chyby.Podle Navrátila peníze z regionu nezmizí. Mají skončit v operačním programu, na který Brusel dal kolem 19 miliard korun. Ten by se pak navýšil na 21,5 miliardy korun a bylo by možné čerpat na více projektů. Nyní se podle Navrátila jedná o tom, aby kraje mohly sankci splácet více let.

Problém by nastal, kdyby nikdo peníze neuhradil. Vše kraje platit nechtějí. Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček ČTK řekl, že by se vedle Ústeckého a Karlovarského kraje měl na placení této sumy podílet i stát. „Domníváme, se že by zodpovědnost měla být rozdělena spravedlivě," řekl Bubeníček s tím, že v dalších dnech na toto téma budou hejtmani jednat s premiérem a ministry financí a pro místní rozvoj. „Odpovědnosti se nezříkáme, ale nesouhlasíme s tím, že kraje mají politickou zodpovědnost úplně za vše, co se v ROP dělo," uvedl hejtman.

Pokud kraje, případně stát korekci nezaplatí, nerozeběhl by se kvůli skandálům pozastavený operační program. Z něho již žadatelé dostali 10 miliard korun, 4 miliardy žádají nebo o ně brzy požádají a 5 miliard v něm zbývá. Neproivestovala by se ani sankce 2,5 miliardy. Ze zbytku například Ústí nad Labem chce stavět akvapark nebo nakupovat nové trolejbusy.

Kvůli skandálům na ROP již soud odsoudil k 5 letům bývalého ředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze. Dva další ředitelé jsou obvinění, stejně jako bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda.