Velké emoce vyvolalo na střekovské radnici trestní oznámení. Špitá se o narušených vztazích mezi zastupiteli, radní tahají pověstné „kostlivce ze skříně“ v podobě milionových škod z minulosti.

Trestní oznámení podal nedávno zdejší zastupitel Viktor Malinkovič (KSČM). Nelíbily se mu totiž výsledky kontroly veřejných zakázek provedené ústeckým magistrátem, která odhalila chyby úředníků. Jeho krok vedení městského obvodu však považuje za zbytečné. Pochybení totiž podle střekovské starostky Evy Outlé (PRO! Ústí) nezpůsobila žádné škody, jelikož mají jen administrativní charakter.

„Pan Malinkovič měl v první řadě coby předseda kontrolního výboru a místostarosta Střekova podat trestní oznámení pro škodu 1,6 milionu u pohledávek, které byly kvůli liknavosti postupně od roku 2005 promlčovány a odepsány loni v prosinci,“ řekla s tím, že odpovědnost nesou tajemníci i bývalí starostové.

Proti tomu se ale ohradila bývalá střekovská starostka Miroslava Lazarová (ODS), která obvod vedla v předminulém volebním obvodu. „Jsou to lži. Jedna z prvních věcí, které jsem udělala, bylo ukončení spolupráce se správci bytového fondu, aby dluh nenarůstal. Bohužel byl v podstatě nevymahatelný. Kde není majetek, nenajdete ani peníze. Ten dluh je srovnatelný s ostatními městskými obvody. Útoky starostky Outlé skutečně nechápu,“ zlobila se.

Zároveň upozornila na údajně neustále se kývající starostenské křeslo. „Mě za celé volební období nikdo nechtěl odvolat, na rozdíl od Outlé, na tu řvou na každém zasedání a navrhují její odvolání,“ pokračovala.

Sám Malinkovič s reakcí Lazarové zcela souhlasil. „Navzdory tomu, že stojíme na opačných stranách politického spektra. Na útoky starostky Outlé mohu říci jen to, že by sama měla vyvodit odpovědnost z toho, jak pod jejím vedením úřad pracuje. Na posledním zasedání ji kvůli tomu už vyzývali k odstoupení i řadoví občané,“ řekl.

Ostatní střekovští zastupitelé se k trestnímu oznámení staví rozporuplně. Hovoří o nepřekonatelné bariéře narušených mezilidských vztahů, neustálých sporech i „reality show“, která podle nich provází snad každé zasedání střekovského zastupitelstva, případně o bouři ve sklenici vody. „To máte každou chvíli něco, skutečně mne to už znechucuje,“ řekl jeden ze zastupitelů, který si nepřál být jmenován.

Starostka Outlá se bránila s tím, že dát do pořádku úřad trvá více než rok. Neustálé snahy o jeho destabilizaci proto prý už nebude se svými politickými kolegy tolerovat.

„Základním kamenem je tajemník jako šéf úřadu, tomu se musí nejprve vytvořit dobré pracovní podmínky a chtít, aby sám odváděl kvalitní práci. Tento krok máme za sebou a další budou následovat,“ dodala Outlá.