Podle Rady vlády pro zdravotní rizika je podmínkou pro přijetí třetí dávky 8 měsíců od dokončeného očkování, s doporučením využít možnost dodatečné dávky pro věkovou skupinu 60+, zaměstnance ve zdravotnictví a sociálních službách a chronicky nemocné, jako jsou pacienti po transplantacích či s pneumologickými onemocněními.

„Očkovacími látkami pro přeočkování jsou vakcíny mRNA, tedy Comirnaty (Pfizer/BioNTech) a Spikevax (Moderna). Očkovaní jednou z mRNA vakcín během původního očkování by měli ideálně být očkování stejnou mRNA vakcínou, ale není podmínkou. Očkovaní vektorovými vakcínami Janssen a Vaxzevria budou přeočkováni dostupnou mRNA vakcínou. Ministerstvo zdravotnictví vydá rozhodnutí zákona o léčivech, kterým dovolí očkování dodatečnou dávkou,“ sdělil Petr Severa, krajský koordinátor očkování proti onemocnění covid-19.

Ilustrační foto
Miliardy z EU chce kraj víc na vodík než na kulturu. Šance na peníze ale trvá

Přeočkování osob, zejména z rizikových skupin a zdravotnických pracovníků, je v Ústeckém kraji naplánováno zatím do dubna příštího roku, přičemž jeho zahájení je stanoveno celorepublikově na 20. září. Vzhledem k podmínce uplynutí minimálně osmi měsíců od přijetí poslední dávky, připadá největší možný počet adeptů na přeočkování vakcínou proti nemoci covid-19, celkem 144 906 na únor 2022. Například v říjnu 2021 bude mít nárok na třetí dávku necelých 10 000 osob.

V Ústeckém kraji bylo doposud naočkováno 812 359 dávek vakcín proti koronaviru. Alespoň první dávku má 437 360 lidí, což je více než polovina všech obyvatel kraje, včetně dětí do 12 let. Dvě dávky, tedy ukončené očkování, má 404 748 lidí.