Magistrát nechal nedávno na hlavní komunikaci, která je objízdnou trasou nedokončené dálnice D8 instalovat tři nové radary s displejem, který řidiče informuje o rychlosti jeho vozu.

ZATÍM JE DOPRAVA KLIDNÁ

„Radary by měly přispět ke zvýšení bezpečnosti provozu, který je v dané lokalitě nadměrně hustý," sdělila mluvčí města Romana Macová. Jak dodala, pořízení radarů, které spravuje odbor dopravy a majetku magistrátu, přišlo na zhruba 160 tisíc korun.

Tři nové radary hlídají rychlé řidiče ve Vaňově.„Jsem zvědav, jak se to projeví. Zatím je tu doprava velmi klidná, protože probíhají opravy kanalizace. Všude jsou značky, kope se a tvoří se kolony. To většinu aut hodně zpomalí. Až budou práce hotovy, uvidíme, co radary dokážou. Po zklidnění dopravy voláme už dlouho. Bohužel, provoz je tu stále hodně vysoký, a řidiči dopravní předpisy moc nerespektují," připomněl Julius Bereš ze sdružení Občané Vaňova.

Radary jsou jen informativní, řidičům teoreticky nehrozí za překročení rychlosti žádný postih, ale informace radaru by podceňovat neměli.

PSYCHOLOGICKÁ FUNKCE

„Radary sice nejsou připojeny k naší síti, takže 
z nich automaticky nemůžeme sledovat přestupky, ale ve Vaňově poměrně často měříme rychlost s pomocí mobilního radaru a za překročení rychlosti pokuty dáváme. Je proto ve vlastním zájmu řidiče, aby podle údajů informačního radaru snížil rychlost," upozornil Jan Novotný, zástupce ředitele ústecké městské policie.

„Takový radar má hlavně psychologickou funkci. Řidiče upozorní, že jedou rychle a ti slušnější dají nohu z plynu a zpomalí. Ve Vaňově je to zvlášť důležité, protože ve směru z města řidič vjede do volné krajiny kolem přístavu, kde nejsou domy, podvědomě zrychlí a pak je najednou ve Vaňově v obytné zóně," poznamenal Jan Pechout z BESIP.