Ministerstvo vnitra ve sdělení, které má Deník k dispozici, uvádí, že záloha není v rozporu se zákonem.
ZÁLOHA, ČI POPLATEK?
„Uvedli jsme pouze nesprávnou terminologii, už na začátku jsme měli uvést, že nejde o poplatek, ale o zálohu. Teď už je tedy i podle ministerstva všechno v pořádku, “ podotkla starostka Neštěmic Yveta Tomková s tím, že neúspěšným žadatelům například o pronájem zahrádky bude radnice tři stovky vracet.
„U těch úspěšných peníze použijeme na administrativní úkony a na služby spojené s právní kanceláří,“ vysvětlila Tomková.
Kritika se na radnici snesla ze strany magistrátu, který drží nad Neštěmicemi dozorovou pravomoc. Před měsícem vybírání „poplatku“ právní odbor magistrátu pozastavil a označil ho za nezákonný.
Teď už hovoří jinak a pozastavení zrušil. „Neštěmice plně napravily své pochybení tím, že napadené usnesení rady revokovaly,“ uvedla mluvčí magistrátu Romana Macová.
ZBYTEČNÁ ZÁLOHA?
Zastupitel Neštěmic Jiří Škoda z PRO!Ústí je dlouhodobým kritikem zmiňované zálohy.
„Je to teď ve větším pořádku, než to bylo původně. Obec má těch žádostí relativně dost a administrativa s tím narůstá. Když teď zálohu neúspěšným žadatelům bude radnice vracet, trochu to ale popírá ten původní záměr, který byl rozporovaný. Pořád si tedy myslím, že poplatek je zbytečný,“ podotkl Škoda.
Vedení Neštěmic bylo původní reakcí magistrátu překvapené. Obdobný poplatek totiž u žádostí o pronájem funguje v obvodě už od roku 1994.
„Nikdy se tím ale magistrát nezabýval. Měl by přeci vědět, že se žádostmi jsou spojené náklady. Částka 300 korun je přímo úměrná práci, která je na vyřízení žádosti vynaložená,“ reagovala Tomková.
Zálohu u úspěšných žadatelů o pronájem vybírají dlouhodobě i na Střekově. „Není nezákonný, rušit ho nebudeme,“ dodala starostka Střekova Eva Outlá.