I letos pomůže potřebným. „Výtěžek poslouží i na zlepšení zdravotního stavu mladého muže upoutaného po nehodě na lůžko,“ uvedla příklad Radka Neprašová, která se na organizaci sbírky podílí.

Jak jste loni výtěžek využili?
Získali jsme díky sbírce peníze na vybavení noclehárny Charity pro lidi bez domova ve Štefánikově ulici v Ústí. Získaná částka přispěla také na pomůcky pro handicapované děti ve škole Vojnovičova v ústeckých Všebořicích, na tradiční akce pro farníky z Trmic a na příspěvek na automobil pro postiženého chlapce z Teplic.

Jak výtěžek sbírky poslouží letos?
Letos máme schválené čtyři záměry. Výtěžek poslouží ke koupi koberce do Centra pro rodinu Ovečka, pomůže v Tisé jako příspěvek na zlepšení zdravotního stavu mladého muže upoutaného po nehodě na lůžko. Přispějeme mu na rehabilitační pobyt. Opět podpoříme tradiční akce Farnosti Trmice a žáci ZŠ Vojnovičova dostanou peníze na pomůcky pro handicapované děti.

Tak letos žehnali koledníkům v Ústí: 

Jak peníze rozdělujete? Nemusím se bát, že když přispěji do sbírky v ústeckých ulicích, peníze vůbec v Ústí nepomohou?
To jistě ne. Asi 65 % příspěvků zůstává v místě, kde byly vybrány. Půjdou na projektové záměry místní charity, škol či farností. Dalších 15 % putuje na projekty diecézní charity, kupříkladu na dobrovolnickou činnost při povodních a podobně, 10 % směřuje na humanitární pomoc v zahraničí, 5 % jde na projekty Charity ČR (většinou také celostátní humanitární pomoc), zbývajících 5 % jde na režii sbírky.

Kolik letos máte koledníků? Přibývá jich či ubývá? Jsou to jen děti?
Je jich kolem stovky, podobně jako loni. Na Ústecku se jedná převážně o děti, ale je zároveň nutné, aby s nimi šel vedoucí skupinky nad 16 let.

Je koledníků dost? Není problém sehnat děti?
V Ústí je celkem problém koledníky sehnat, ředitelé škol většinou nereagují. Sháníme je různými způsoby.

Kde získáváte oblečení pro koledníky? Šijí si ho sami?
Kostýmy sháníme po celý rok my. Zajišťujeme i tříkrálové koruny. Letos nám přibyly kostýmy ušité v ženské věznici.

Je Tříkrálová sbírka nejvýznamnější charitativní akce Charity během roku?
Mediálně rozhodně ano. Ale stále jsme tu hlavně kvůli poskytování sociálních služeb potřebným. To je naše hlavní náplň práce.