Žloutenka typu A se vyskytla v Mateřské školce Motýlek v ústecké čtvrti Krásné Březno. Nemocné je podle informací Deníku tříleté dítě.

Jak potvrdila zástupkyně ředitelky Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Eva Poláčková, leží na lůžku Infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí. Na desítky dalších dětí ve věku 3 až 6 let čekají testy a odběry krve.

NESMÍ NA KOUPALIŠTĚ

„Protiepidemická opatření jsme vyhlásili pro 43 dětí a 6 vyučujících. Musím s potěšením konstatovat, že sedmi dětí se to netýkalo, což je 14 procent školky. Rodiče je nechali proti žloutence očkovat, a mají proto prokázanou obranyschopnost,“ říká Poláčková.

Opatření jsou přísná, děti se nesmí například koupat v bazénech a na koupalištích. Zamezí se tak dalšímu šíření nemoci. „Nejde jen o kolektiv školky, ale i rodina, ze které to dítě pochází, se musí po dobu 50 dnů opatřením podrobit,“ zmiňuje Poláčková.

První příznaky nemoci jsou zvýšená únava, nechutenství, tmavá moč, světlá stolice a zežloutnutí kůže.

Chátrající komplex domů v ulici Na Nivách.
Ústecká ulice Na Nivách může v budoucnu sloužit pro bydlení

Školka je zavřená z důvodu prázdnin od 17. července. Ve stejný den tady hygienici opatření vyhlásili. „Nedělaly se žádné stěry, není vyhlášená ani karanténa. Přišlo to ve stejný den, kdy u nás začaly prázdniny. Nemoc u nás nevznikla, dítě se zřejmě nakazilo někde v Krásném Březně mimo školku,“ uvádí ředitelka školky Jarmila Nováková.

Žloutenka typu A, tedy takzvaná nemoc špinavých rukou, je infekční přenosné onemocnění, které způsobuje virus napadající lidská játra. „Poté, co virus pronikne do organismu, vznikne zánět jater,“ podotýká Poláčková. Inkubační doba žloutenky je 14 až 50 dnů.

„Asi dva týdny předtím, než se jakýkoli z příznaků na nemocném projeví, tak dotyčný už vylučuje ze svého organismu virus, který žloutenku způsobuje. To trvá opět zhruba dva týdny, proto jsou nutná přísná opatření. Aby se někdo další nakazil, musí do svého zažívacího traktu dostat stolici nebo moč nemocného,“ vysvětluje Poláčková.

NA JAŘE SE NAKAZILI TŘI ŽÁCI V ZŠ HUSOVA

Dojít k tomu může při splachování nebo otočením umyvadlové baterie. „Proto se osoby, které do kontaktu s nemocným přišly, nesmí zúčastnit hromadných akcí,“ dodává Poláčková.

Podle informací Deníku se epidemie žloutenky vyskytla už na jaře i v krásnobřezeňské základní škole v ulici Husova. Tady se nakazili tři školáci ze sociálně slabých poměrů.

Žloutenka typu A má jako jedna z mála nemocí zvláštní charakter. „Do 10 dnů po posledním kontaktu s nemocným můžeme člověka, který má karanténní opatření, naočkovat proti žloutence a je vysoká pravděpodobnost, že ho před propuknutím nemoci ochráníme,“ míní Poláčková.

Pokud se v jedné škole vyskytnou dva tři případy, může ministerstvo zdravotnictví schválit, že se ze státních peněz naočkuje celá škola.

„Očkování si jinak musí každý zaplatit ze svého. Po povodních se ale například na náklady státu proti žloutence typu A očkovalo,“ dodává hygienička.

Kampus UJEP focený z dronu. Ilustrační foto.
Nová budova ústecké univerzity spolkne více než půl miliardy