Podle exkluzivního průzkumu společnosti SANEP pro Deník provedeného ve dnech 5. až 9. října, by obě zmiňované strany dostaly zhruba polovinu všech voličských hlasů mezi oslovenými respondenty.
Překvapivě slušný zisk a třetí příčku získal nováček letošních voleb, Babišovo hnutí ANO.
Teprve poté se řadí pravicové ODS a TOP 09. Hranici pěti procent nutnou pro vstup do sněmovny by podle výsledku překročila také SPOZ.
„Průzkumu se zúčastnila vybraná skupina 1258 dotázaných ve věku 18 – 69 let, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel Ústeckého kraje," uvedl Oldřich Zajíc ze společnosti SANEP.
Respondenty agentura vybrala podle vzorce, který odpovídá sociálnímu a demografickému rozložení obyvatel kraje na základě údajů Českého statistického úřadu.
Horní čísla na uvedeném grafu představují celkový odhad, který mohou strany a hnutí ve volbách hypoteticky získat, a zahrnují i zatím nerozhodnuté voliče. Přesnější čísla jsou uvedená ve spodní části, vycházejí z odpovědí dvou třetin v tuto chvíli už přesvědčených voličů. To znamená, že jde zatím o nejpřesnější odhad.
Podle průzkumu je v Ústeckém kraji rozhodnuto nebo nejspíše půjde volit 53,4% oprávněných voličů.
Svůj předvolební odhad výsledků v Ústeckém kraji zveřejnila pro Českou televizi také agentura STEM/MARK, která rovněž favorizuje ČSSD (32%).
Za ni řadí KSČM (22,5%) a v jejím těsném závěsu hnutí ANO (21,5%). S odstupem následuje TOP 09 (13%), nováček Úsvit (12%), ODS (10,5%), SPOZ (7%) a SZ (5,5%). Průzkum pro ČT se prováděl ve dnech 1. až 7. října, tedy před besedou lídrů v televizi.
Debata na ČT: Zajistíme práci
Ve čtvrteční televizní debatě nejvíce zaujal Jaroslav Foldyna a propadl Radim Holeček
Ústecký kraj – Na pochody proti nepřizpůsobivým chodí čím dál více obyčejných lidí. Není se čemu divit: peklo ze života může udělat jediný problémový soused. Do noci dělá kravál. Ráno jdete do práce, on se povaluje na zápraží. Odpoledne v marketu obracíte každou korunu, vašemu sousedovi za dávky hmotné pomoci přetéká košík. Co teprve když jste bez práce. Když jste bez práce a je vám 50 let. Bez práce, přitom jste čerstvě ukončil střední nebo vysokou školu. A co když problémových sousedů je celý dům? Všude nepořádek a za bílého dne vás okradou?
V Ústeckém kraji důvěrně známý kolorit. V lidech sytí pocit bezmoci a nespravedlnosti. Kdo za to může?
Jednoznačně selhal stát. Na tom se lídři politických stran, kandidujících v předčasných volbách v kraji, ve čtvrteční televizní debatě shodli. Jeho štědrá politika sociálních dávek nenutí lidi pracovat, a co více, vede k jejich zneužívání.
Výroky lídrů během televizní debaty:„Extremismus je zástupný problém." Richard Brabec
„Pochody jsou odfouknutím frustrace." Radim Holeček
„Konec pozitivní diskriminace Romů." Michal Kučera
„Stejná práva a povinnosti pro všechny." Miroslav Toman
„Přestali jsme myslet na obyčejného člověka." Jaroslav Foldyna
Proto mnozí z lídrů chtějí prosadit, aby pro nezaměstnané stát zajistil práci. „Kdyby šlo jedenáct miliard místo na dávky do obcí na veřejné práce, problém by se vyřešil ze dvou třetin," byl si jistý Jaroslav Foldyna. Spolu s Miroslavem Tomanem by nejraději viděli nezaměstnané v krušnohorských lesích sázet stromky nebo podél břehů Labe osekávat větve a čistit koryta.
Úspěch ale nesklidili u protikandidáta Radima Holečka, který je označil za sociální inženýry. Pochybnosti o tom, že z ubytoven zamíří houfy lidí do lesů a budou tam s radostí pracovat, projevil Michal Kučera. Na jejich příliš racionální argumenty ale lidé v Ústeckém kraji, který sužuje nejvyšší nezaměstnanost v republice, neslyší. Dali to najevo v hodnocení lídrů v exkluzivním průzkumu společnosti SANEP pro Deník. V něm poslední dvě příčky obsadili právě Kučera s Holečkem.
Jako jeden muž a žena, bez rozdílu politické orientace, si všichni notovali v tom, že je nutné zvýšit vzdělanost ve vyloučených lokalitách, kterých je v kraji nejvíce z republiky. To chtějí řešit i zavedením povinné roční předškolní docházky. Bohužel se ale nikdo ani slovem nezmínil, kam by děti vlastně měly chodit. Jen v Ústí nad Labem chybí v mateřinkách asi 300 míst a podobná situace je i jinde v kraji.
Obdobně dopadli diskutující i v řešení lichvy. Kupříkladu Gabriela Hubáčková nedokázala okamžitě říci, od jakého procenta úroků by půjčku považovala za lichvu. „Nejsem expert na ekonomiku," prohlásila Hubáčková. S ohledem na to, že se finanční gramotnost učí již děti na základních školách, to byl od bývalé učitelky speciální školy velký přešlap. Nebyla v tom ale sama. Jiří Škoda nedokázal lichvu ani nejprve popsat.
Ani předražené ubytovny se neobešly bez slovních perel. „To je jako „radio Jerevan". Jestliže dnes je strop pro příspěvek na bydlení 14 tisíc a dříve vyplácelo 20 tisíc, tak to bylo šílené a dnes je to jen pološílené," konstatoval Richard Brabec. Každopádně se všichni v tom, že strop být musí, shodli. Stejně jako na povinných školkách.
Fakta, která zazněla ve studiu:• Nezaměstnanost v Ústeckém kraji je 11,1% a je nejvyšší v ČR
• Práci v kraji nemá 62 630 lidí, je to více než loni
• V kraji je nejméně 33 ghet
• Na dávkách hmotné pomoci se v ČR vyplatí 11 mld.Kč ročně
• Pro srovnání: v roce 2004 se vyplatilo 4,5 mld.Kč
• V ČR dorůstá už druhá generace dětí, která své rodiče neviděla nikdy pracovat
• Ve speciálních školách je 35% Romů, v populaci jen 1,5% Romů
• V kraji je nejvíce (53) pachatelů trestných činů s rasovým podtextem v ČR