Výsledky voleb v Trmicích platí. Rozhodl o tom Krajský soud v Ústí. Také koalice se tu už začíná pomalu rýsovat. Zdá se, že přílišné změny oproti minulému volebnímu období nebudou. Minimálně na nejdůležitějších pozicích. Do starostenského křesla nejspíš opět usedne Jana Oubrechtová (STAN). Ustavující zasedání zastupitelstva proběhne 5. listopadu od 17 hodin U Kastnerů.

Koalice STAN, ČSSD, PRO Zdraví a Sport a Sdružení nezávislých pro město bude mít těsnou většinu osmi mandátů v patnáctičlenném zastupitelstvu. „Program jsme měli stejný, proto nebudeme sepisovat žádnou smlouvu. O složení městské rady budeme ale ještě tento týden vyjednávat. Máme několik možných variant,“ přiblížila Oubrechtová.

Zároveň odmítla spolupracovat z pozice vítězného lídra STAN s hnutím Otevřená radnice někdejšího místostarosty Karla Hainze. Ten se chystá do opozice.

Tento výsledek mohlo zvrátit jen přepočítání hlasů, o které požádala KSČM. Její kandidátce Janě Chudobové totiž zastupitelský mandát unikl jen o deset hlasů.

DO RADY NEPŮJDOU

Právě s ní Hainz a jeho kolegové při tvorbě koalice počítali. Nakonec ale museli oslovit STAN, pokud chtěli získat podíl na vedení Trmic. „Bohužel, současná starostka Oubrechtová řekla, že si spolupráci se mnou nedokáže představit. Nejspíš opravdu odejdeme do opozice. Jsme tím tak trochu rozladěni,“ poznamenal Hainz.

Na situaci mu vadí, že společně s nezávislou kandidátkou Marií Gottfriedovou, Janem a Martinem Bajgertovými z PRO! Trmice a jeho Otevřenou radnicí se čtyřmi mandáty získali dohromady kolem poloviny všech preferenčních hlasů.

I pro sociální demokratku Vlastu Součkovou je přijatelnější spolupráce s Janou Oubrechtovou. „Koaliční schůzka se starostkou mě ovšem teprve čeká. Nevím, jestli se pro mne opět najde místo v radě, ale určitě bych ráda pracovala v kulturní a sportovní komisi,“ řekla zastupitelka a zároveň vedoucí trmické knihovny.

Ve volebním programu osobně klade důraz na pokračující opravy bytů nebo chodníků. Chce pomoci zlepšit image města i soužití většinové a menšinové komunity, které patří mezi zdejší nejpalčivější problémy.

O pověsti Trmic a menšinách, tentokrát té romské, hovořil i zastupitel Martin Bajger (PRO! Trmice). „Podíl v radě poté, co ztroskotala jednání se STAN, mít asi nebudeme. Myslím si ale, že bychom se měli zbavit nálepky ghetta. Musíme pracovat se sociálně slabými, vyřešit městské centrum a najít nová místa pro děti a mládež, aby se neshromažďovaly na hlavních ulicích. Důležité je odkupovat od spekulantů domy se sociálně slabými nájemníky, to vidím za nejdůležitější cíl,“ uvedl.

Trmice nejsou jediné, kde musel krajský soud rozhodnout o platnosti voleb. Například dnes rozhodne i o výsledcích hlasování v Ústí. Podle verdiktu budou, jak vysvětlil lídr vítězného ANO 2011 Petr Nedvědický, pokračovat koaliční jednání. „Zatím se skutečně bavíme jen o programu. Na městskou radu je čas,“ dodal.