Oplatky z Polska, které mohou obsahovat jed na hlodavce, se vyskytují i v Česku. Prodával je obchodní řetězec Kaufland. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila firmě, aby je okamžitě stáhla z prodeje. Stovky kusů už z regálů zmizely, nabízet je však mohou dosud nezkontrolované malé prodejny.

„Celkem jsme z prodejen stáhli 722 balení sušenek a přes dva tisíce balení z centrálního skladu," uvedl tiskový mluvčí společnosti Michael Šperl.

Zákazníci, kteří si tyto výrobky zakoupili, je mohou v kterékoli prodejně Kaufland vrátit, a to s plnou náhradou kupní ceny i bez předložení pokladního dokladu.

„Máme připravené formuláře pro vrácení zboží. Zatím tu však nikdo ze zákazníků kvůli sušenkám nebyl," řekla Karolína Horáčková z prodejny Kaufland v ústeckých Všebořicích.

Informace o možném výskytu jedu ve výrobcích se k českým inspektorům dostala o víkendu. „Prostřednictvím systému rychlého varování (RASFF) jsme obdrželi informaci z Polska, že cukrářské výrobky společnosti Magnolia mohou být kontaminovány nebezpečnou látkou. V jedné z ingrediencí, sušeném mléce, objevili polští inspektoři granule, které svým vzhledem připomínají jed na hlodavce," potvrdil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Jedním z odběratelů potencionálně zdraví nebezpečných výrobků je společnost Kaufland. SZPI nařídila oplatkové trubičky a vafle neprodleně stáhnout z prodeje.

„Jedná se o výrobky Stilla Dolce Cocoa Rolls v balení 2 x 50 g s dobou minimální trvanlivosti do 26. 4. – 8. 5. a 4. 7. – 8. 8. 2013 a oplatky Stilla Dolce Vanilla Wafers 80 gramů s minimálním datem trvanlivosti do 21. 5. 2013," informoval Kaufland.

Všem lidem SZPI důrazně doporučuje, aby uvedený výrobek, pokud ho mají doma, vrátili nebo zničili.