S dalším kontroverzním zjištěním ohledně Heliasu přišel Jan Tuna. V pondělí zveřejněné reportáži představil nezávislý investigativec kontroverzní informace o současném zaměstnanci denního stacionáře pro autisty. Ta se týkají jednak jeho mimopracovních aktivit, jednak problematické pracovní minulosti v podobném typu zařízení, jako je ústecký Helias.

Zdroj: Youtube

Tunovi se k několika svědectvím o tomto zaměstnanci nepodařilo získat vyjádření ředitelky zařízení Drahomíry Brožové. Zjištění v úterý Brožová nekomentovala ani naší redakci. Jak však reportér Deníku zjistil, ani tato poslední, už několikátá Tunova reportáž o údajných nepravostech v Heliasu s největší pravděpodobností nepovede k odlivu jeho klientů. Do stacionáře se naopak i po měsíce trvající kontroverzi kolem ředitelky pořád hlásí noví zájemci.

V Ústí a okolí totiž stále není jiné řešení pro rodiče víc než 20 klientů, kterým stacionář pomáhá s denní péčí o jejich často těžko zvladatelné autistické děti (včetně těch už odrostlých). „V Ústí alternativa není, pocítilo by to hodně rodin,“ potvrzuje Petr Böhm z Ústí nad Labem, který působí v Asociaci pomáhající lidem s autismem (APLA).

Většina rodičů dětí s poruchou autistického spektra (PAS), které do Heliasu docházejí, se podle informací Deníku staví k zjištěním z reportáží Jana Tuny rezervovaně. A dají spíš na informace od jiných rodičů nebo od úřadů, které zařízení poskytují dotace.

Sporná dotační elektroauta pro Helias bude řešit soud.
Elektroauta pro autisty jdou k soudu. Šéfka Heliasu čelí evropskému žalobci

„Služba funguje perfektně, můj syn tam chodí rád,“ uvádí například Hana Kolenatá, která do stacionáře dává svého syna a je také ředitelkou severočeské APLA. „Kdybych sama měla pocit, že je tam něco špatně, neposílala bych ho tam,“ dodává matka jednoho z klientů Heliasu. Sama ředitelka zařízení Drahomíra Brožová říká, že ví jen o jedné rodiny klienta, která na základě Tunových reportáží pravděpodobně přestane dávat své dítě do zařízení. Z celkové kapacity 32 míst mají v Heliasu podle ředitelky aktuálně vytěženo 24 míst.

„A pořád se hlásí noví zájemci,“ upozorňuje Brožová, která se zároveň odmítla vyjádřit k novým zjištěním Jana Tuny ohledně současného zaměstnance Heliasu.

Kroky, které v rozšíření typově podobných služeb aktuálně dělá Ústecký kraj, nejspíš ani příští rok nepovedou k vzniku konkurenceschopného zařízení s tak velkou kapacitou. K tomu by přitom hejtmanství mělo směřovat vzhledem k tomu, že Brožovou už také obžalovali kvůli pokusu o zneužití dotace. (psali jsme ZDE)

A v případě uznání viny a pravomocného rozsudku je možné, že součástí trestu bude i zákaz činnosti. Hejtmanství nicméně služby pro autisty v regionu rozšiřuje, byť zatím ne nijak masivně. Nepočíná si tak ovšem primárně ve vleku Tunových reportáží. Ale na základě takzvané „Analýzy potřebnosti sociálních služeb pro osoby s poruchou autistického spektra“ z roku 2022 a také po iniciativě rodičů autistických dětí.

Padesát designových pokladů severozápadu Čech vystavují v ústeckém Domě umění.
Našel 50 TOP pokladů mezi designem ze severozápadu Čech, teď je vystavuje v Ústí

Aktuálně nejbližší podobné zařízení Heliasu v Ústí je Arkadie v Krupce s šesti místy, která však nabízí už delší dobu a velmi pravděpodobně jsou obsazená, i když klienti můžou fluktuovat. Podle Petra Böhma z APLA v regionu nejnověji přibyla 3 místa pro autistické klienty ve středisku Arkadie v Teplicích. „Pro klienty s PAS máme ještě k dispozici lovosický denní stacionář Šance s 3 místy, litoměřické Srdíčko také s 3 místy a v Děčíně denní stacionář Domino rovněž s 3 místy,“ doplnil Böhm. Příští rok by mělo přibýt 6 míst v Agentuře Pondělí v Rumburku. Mostecká neziskovka Mosťáček, kde je už zavedená sociálně aktivizační služba pro rodiče dětí s PAS, má od příštího roku nabídnout týdenní stacionář. Dále loni otevřený komunitní domov Doubravka nabízí pobytovou službu až pro 12 autistů. A sociální služby Chomutov pak nově nabízejí denní stacionář s 5 místy.

Soud se zabýval ženou, která kvůli nedbalosti vjela do seniorky, sedící na zastávce Bukov-Rondel.
Dostala smyk na Rondelu, zabila seniorku. Syna to zlomilo, řidička má podmínku