Projekt zaplatí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, řekla to její mluvčí Kateřina Šůlová.
Přírodní památka
„Cílem je záchrana unikátního skalního města v přírodní památce Tiské stěny, sanace území a snížení intenzity eroze, na níž se významně podílí lidská činnost. Rozšlapávání pískového povrchu kolem skal a odření povrchu skal přispívá k rychlému úbytku skalní hmoty, vzniku erozních rýh a snižování stability skalních forem," vysvětlila mluvčí.
V letech 2013 a 2014 by se měly zasypat erozní rýhy a na přístupových trasách a nejexponovanějších místech vyrostou přehrážky, dřevěné hranoly umístěné do písku a ukotvené do půdy. „Plní podobnou funkci u písku jako hráz u vody. Prostor za přehrážkou se postupně zaplní pískem, a zamezí se tak jeho odnosu do okolí," dodala Šůlová.
Oprava čeká i přímo skalní bloky, vzniknou tam i nové kamenné schody. „Přírodní památka je kvůli své poloze a atraktivitě významnou rekreační zónou, zároveň představuje místo, které je důležité pro řadu živočichů a rostlin," uzavřela mluvčí.
Spor o vstupné
O údržbu a provoz přístupu k vyhlídkám, prohlídkového okruhu a naučné stezky se stará obec Tisá, která leží pod skalním městem. Vybírá na něj poplatky 30 korun za dospělé a 15 korun za děti. V roce 2011 se proto dostala obec do sporu s ministerstvem vnitra. Tisá podle předchozího názoru ministerstva vnitra vybírala vstupné v rozporu se zákonem. Podle něj má každý právo na volný průchod přes pozemky ve vlastnictví státu, pokud tím nezpůsobí škodu. Obci hrozil i soud, protože ministerstvo nemělo jiné páky, jak obci vybírání vstupného zakázat.
Obec ale v březnu 2011 přijala novou vyhlášku, kterou posvětilo ministerstvo životního prostředí. „Ministerstvo životního prostředí souhlasí s tím, že aby byla příroda ochráněná, musí být regulován vstup na význačné prvky, jakými jsou i Tiské stěny," řekl tehdy starosta obce Jiří Jandásek. Ročně skalní město navštíví kolem 20 000 platících turistů, mimo sezonu se ale vstupné neplatí.