"Šikovní předškoláci umí nejen krásně malovat, tančit a zpívat, ale pokud vkročí do místnosti pekelník, začnou se dít nadpřirozené věci. Neposedové poslušně předříkávají básničku, ušmudlánci slibují , že se budou ráno mýt, tvrdohlavci měknou jako máslo. Pokud si ještě vyberete do týmu správného Mikuláše, máte vyhráno," říká pořadatelka akce Alena Hechterová .

Nejprve zpívánková rozcvička, potom taneček a zhotovení papírového anděla. Dvě sedmnáctičlenná dětské skupiny se předháněly v bavení svých rodičů. Moc dobře věděly, že na konci představení dorazí Mikuláš.

Když vešla do cukrárny slavná trojice, nastalo ticho. Jeden po druhém předstupovaly děti před barevnou komisi, pekelná vůně se mísila s andělským perníkem. Obrovitý Mikuláš věděl všechno, když něco zapomněl, pomohla Kniha hříchů.

"Začal jsem v sedmnácti jako čert. Po osmnácti letech jsem se vypracoval na Mikuláše. Mám tu dvě dcery a sám jsem zvědavý, jestli mne poznají,"  pevným hlasem konstatoval Zdeněk Bárta.

Jeho 190 cm budilo respekt u rodičů, některé děti zapomněly mluvit a jenom sledovaly zaprášenou knihu. Když vousatý muž upozornil vlastní dceru, že si nesmí cucat palec, dívenka vykulila oči a tiše pronesla.

"Maminko, ví všechno, je to skutečný Mikuláš". Ze dveří jako první vycházel sladký anděl, za ním vysoký muž, poslední opouštěl místnost čiperný čert. Když to nikdo nečekal, pekelník pronesl. "Děti, musíte zlobit, nebo jsem bez práce."