Do nepříjemné situace se dostali dva muži ze Střekova, pracovníci soukromé firmy. Jedna z fotopastí místních strážníků je zachytila poblíž Činoherního studia.

Skládali stavební materiál tam, kde už strážníci o týden dříve podobný odpad našli. Městská policie usoudila, že zde zakládají černou skládku a předala vše k dořešení střekovské radnici.

ODPAD UŽ JE PRYČ

Mladíci tvrdí, že si vše se strážníky vyříkali. To ale zástupce ředitele městské policie Jan Novotný popřel. „Pro nás to bylo jasné. Někdo z městského úřadu se spojil se stavební firmou a ta vše rychle uklidila. Dále už to má na starost střekovská radnice,“ soudil Novotný.

Policie zjistila, že šlo o stará okna a parapety, které firma vyměňuje za nové. Strážníci se o muže začali zajímat po upozornění občanů, že na Střekově vzniká černá skládka. To ale mladíci razantně popřeli.

Jedna z fotopastí zachytila pracovníky soukromé firmy, kteří skládali identický stavební materiál na ta samá místa jako před týdnem.
Fotopast strážníků usvědčila zakladatele černé skládky na Střekově

„Máme rádi pořádek, jsme k němu vedeni. Opovrhujeme lidmi, kteří takové skládky zakládají, třeba jen aby ušetřili za uložení starého materiálu ve sběrném dvoře nebo na skládce. Sami bychom to nikdy neudělali, měli jsme zkrátka smůlu,“ shodují se.

A vysvětlují, jak vše bylo. „Starý stavební materiál nám pomáhá likvidovat další kolega. Inkriminovaný večer jsme se ale vrátili z práce později, minuli jsme se. Složili jsme tedy stará okna v sousedství jeho garáže, ale mezitím už vykládku nasnímala fotopast strážníků. No, neměli jsme pech?“ ptají se.

"Náš úřad prověřuje, jestli v tomto případě došlo k přestupku. Zatím to není uzavřená věc,“ řekla Eva Outlá, starostka ústeckého městského obvodu Střekov. „

POCHYBILA FIRMA?

V případě, že firma věděla, že se vše bude odehrávat tak, jak popsala, měla požádat o zábor a zaplatit za něj stejně jako každý jiný. Strážníci by o všem věděli, úřad také a firma by se nepříjemnostem vyhnula,“ uvedla Outlá.

Také firma (nepřeje si zveřejnit své jméno) našla se svým spolupracovníkem řešení. „Ukládáme teď odpad jinam, najali jsme si kvůli tomu soukromé prostory. Už se nemůže stát, že nás nějaká fotopast překvapí,“ tvrdí. „Víme ale, že jsme udělali chybu a nějakou pokutu nás to stát bude,“ dodává.

Nepořádek na Střížovickém vrchu.
FOTO: Proč hledat řízenou skládku, na Střížáku je místa dost...

Podle místostarosty centrálního obvodu Karla Kariky dělají nepořádek někteří špatní podnikatelé.

„Nemají vztah ke svému městu, doslova zneužívají jeho anonymity a vyhodí odpad vzniklý jejich činností prakticky kdekoli. Nádoby, které na něj mají a prý i využívají, nejsou dostačující, zavedl bych v tomto důslednou kontrolu. Museli by podrobněji dokladovat, jak s odpady nakládají, kde je likvidují a kolik na to vynaloží prostředků,“ řekl Karika.

Jako odstrašující případ nepořádku uvedl Předlice nebo Střížovický vrch. „Z veřejných peněz na úklid jde minimum, většina práce jde na vrub aktivistů i dalších lidí,“ dodal Karika.

Černé skládky poslední dobou netrápí Homoli u Panny. „Do obcí jsme dali kontejnery na tříděný odpad, stojí nás asi pět a půl tisíce měsíčně. Lidé se naučili do nich odpad házet, oproti posledním letům jsou v tom poctivější a nepořádek moc nedělají,“ je spokojen starosta.

„Ve volné přírodě se nám tak objevuje odpad jen výjimečně. A to asi i proto, že příliš neřešíme, kdo do kontejnerů odpad hází. Lidi, i ti kteří jen projíždějí kolem, po sobě zkrátka uklidí a my máme klid,“ dodal starosta.

Fotopasti zkouší také v Řehlovicích. „Občas se stane, že se tu nějaká černá skládka objeví. Pak vyzveme majitele pozemku, aby ji odstranil. Když se skládka objevila na pozemku obce, zkusili jsme i fotopasti, ale zatím jsme s nimi nebyli jsme úspěšní. Na druhou stranu je ale pravda, že nás nyní černé skládky tolik netrápí,“ konstatoval včera Josef Macháček, starosta Řehlovic.

Josef Štajner ukazuje, jaká kontejnerová stání mají jinde po Ústí.
Neštěmice bojují s nepořádkem. Odpadky nepohazují bezdomovci, ale místní