Ta znemožní stavět rodinné domy, zároveň by ale měla umožnit stavbu alespoň lehkých konstrukcí, řekl mluvčí magistrátu Alexandr Kuchař.

Habrovice platí v Ústí, obklíčeném paneláky, za dobrou a klidnou adresu, lokalitu na jihozápadním kraji stejnojmenného rybníka ale stíhají geologické potíže. Ty přiživila paradoxně právě stavba chatové kolonie v polovině 70. let minulého století aby se terén zarovnal, naváželi tam skrývkovou zeminu z hnědouhelných dolů. Původní podloží navíc tvořily křídové sedimenty, které jsou podle geologů mimořádně náchylné na sesuvy. A už po pár letech fungování kolonie k jednomu takovému sesuvu došlo.

„Podle hodnocení České geologické služby z roku 2011 je svah nyní ve stadiu dočasně zklidněném. Není však vyloučeno, že pohyby mohou být v dalších desetiletích obnoveny,“ řekl Kuchař. Město kvůli tomu plánuje vydat stavební uzávěru, která postihne pozemky ke zhruba 150 chatám. Na úřední desce se objevila v polovině března a do konce dubna se k ní smějí lidé vyjádřit. Pokud projde, stavět se budou smět jen budovy lehkých konstrukcí a výhradně k rekreaci.

O rodinné domky u rybníka přitom zájem zjevně je uvnitř kolonie i hned vedle ní už jich několik vyrostlo a v záznamech ze zastupitelstva lze zjistit, že od roku 2009 žádali minimálně ve třech případech vlastníci pozemků o zrušení uzávěry, pokaždé neúspěšně.

Magistrát tvrdí, že žádné žádosti o stavbu rodinných domů neeviduje, takže se pozemky novou a mnohem větší uzávěrou neznehodnotí, spíš naopak. „Dosavadní stavební uzávěra řeší menší území, ale zakazuje provádění veškerých novostaveb i změn na všech stávajících stavbách. Návrh řeší rozsáhlejší území, ale již umožňuje alespoň výstavbu objektů drobných lehkých konstrukcí,“ řekl Kuchař.