Mnohem důstojnějšího prostředí se dočká i plastika prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Najatá firma již pokácela kaštany u vjezdu do města. „Bylo nutné je odstranit. Stromy byly nemocné a uvnitř duté," vysvětlil chabařovický starosta Josef Kusebauch.

Jiné dřeviny

Dalším problémem kaštanů bylo, že je v posledních letech napadá klíněnka jírovcová. Jejich listí pak během léta hnědne a brzy opadává. Motýlek nemá v Čechách přirozeného nepřítele, a kaštany proto velmi trpí. Nahradí je proto odolné javory.

„Jejich listí na podzim zežloutne a bude velmi barevně zajímavé. Cenu odhadujeme na 1,3 milionu korun," řekl starosta Kusebauch. V parku budou i nové chodníky.

Podle radního Jiřího Hladíka si většinu dřeva ponechá firma, která provádí kácení. Část dostanou hasiči. „Dřevo využijí při jejich a městských akcích," uvedl.

Masaryk v novém

Radnice upraví i park T.G. Masaryka, kde bývá umístěna busta prvního československého prezidenta. Příští týden proběhne výběrové řízení. „Bude zde nová květinová výzdoba, která místo zcela změní," vysvětlil starosta Kusebauch.

Místní lidé tyto práce kvitují. „Už se na tak krásný park těším. Doufám, že tam budou lavičky," komentovala projekt parku Věra Krejčíková.

Až bude vše hotové, na místo se vrátí i Masarykova busta. Byla zde loni jen při oslavách 28. října.