Celkem 16 z nich bude určeno primárně pro sociálně slabé seniory, zbylých 17 bude sloužit jako služební byty pro zdravotníky, pedagogy, policisty a strážníky, či pečovatele domovů pro seniory. Projekt však neměl na růžích ustláno, místní lidé chtěli po zkušenostech s problematickými obyvateli ubytovny budovu strhnout. A dokonce kvůli tomu sepsali petici. 

Podle ústecké mluvčí Romany Macové budou řemeslníci muset sádrokartonové podhledy zavěšovat na rastr do vlhkého prostředí bytového jádra. „Následuje provedení hrubé výplně rýhy, začištění obvodu otvoru, přetažení skelnou textilií a cementovou stěrkou u výplní otvorů, vyspravení povrchu do třiceti procent plochy, a nakonec celoplošné přeštukování vnitřních stěn domu,“ přiblížila s tím, že stavbu to prodlouží minimálně o šestnáct týdnů a cena stoupne z původních 30,8 na 35,5 milionu korun s DPH. 

Proti rekonstrukci se v minulosti postavila i neštěmická radnice a petici podpořila. Město ovšem mělo možnost získat slušnou dotaci a výhodný úvěr na spoluúčast, přičemž odmítalo, že by sem chtělo nastěhovat další problémové nájemníky. „Nakonec jsme místním lidem nabídli možnost, aby jejich zástupci usedli v komisi, která bude rozhodovat o podpisu nájemní smlouvy. Podobně i obvodní radnice má právo veta,“ uvedl náměstek primátora pro sociální oblast Tomáš Vlach. 

Zasazení stromů mělo symbolizovat filozofii a budoucí růst projektu vědeckého Nupharo parku.
Další dotační podvod? Kvůli parku Nupharo u Ústí čelí obžalobě dva lidé

O přislíbeném právu veta hovořila i starostka městského obvodu Neštěmice a zároveň ústecká zastupitelka Yveta Tomková. „My jsme se báli problémových nájemníků, proto jsem toto právo vybojovala. Nikdy nemáte stoprocentní záruku, co bude za deset či patnáct let a starostům se bude možnost skladbu nájemníků ovlivnit hodit,“ potvrdila. 

Zastupitelé Ústí nakonec rekonstrukci podpořili a souhlasili s uzavřením smlouvy o výhodném úvěru s velmi nízkým úrokem ve výši 14,8 milionu ze státního programu Výstavba pro obce na pořízení dostupných bytů a domů a smíšených domů. Ze stejného programu na pořízení sociálních bytů, sociálních domů a smíšených domů město získalo i dotaci přesahující 16 milionů korun. Předpokládané otevření domu v Čelakovského ulici město plánovalo původně na prosinec tohoto roku, vícepráce je ale odsunou na rok 2023. 

Jak se žije v Roudníkách na Chabařovicku? Především vesele a neuspěchaně.
V Roudníkách to žije. I díky zdejší kronikářce Jaroslavě Račákové

Náměstek primátora Vlach zároveň sdělil, že město uzavřelo memorandum s Krajskou zdravotní o spolupráci v oblasti zaměstnanecké podpory bydlení s tím, že by část bytů obsadili lékaři a zdravotní sestry. „Jinak se nám ozývá množství seniorů, kteří mají zájem v těchto nízkonákladových bytech bydlet,“ dodal. 

Zároveň poznamenal, že za sebou mají jednání například se společností CPI Byty o případném možném odkupu některých domů. Ty by město bylo ochotno získat do majetku pouze za ceny stanovené znaleckými posudky. Ale i to by bylo možné pouze s dotacemi a státními úvěry, určenými na pořízení dostupného bydlení lidí s nějakým znevýhodněním.