Na otázku, co s najednou osiřelým „panelákem" bude dál, společnost odpovídá, že jej zakonzervuje.

ČTĚTE TAKÉ: Po demonstraci proti vystěhování v Ústí zadržela policie 12 lidí

„Budeme hledat optimální řešení jeho využití," uvedla mluvčí CPI Michaela Winklerová. „My jsme dali výpověď provozovateli ubytovny. Stávající obyvatelé ubytovny jsou jeho podnájemníky, je tedy jeho úkolem své klienty informovat a jejich včasné odstěhování řešit."

Jak se zdá, s ukončením provozovny to firma myslí vážně. „Na základě předchozích zkušeností jsme ukončení nájemní smlouvy s provozovatelem oznámili také ubytovaným klientům a informovali je o důsledcích, a to už v listopadu 2012," dodala.

Hledají ubytování

Podle Václava Zemana, mluvčího vládní Agentury pro sociální začleňování, minimálně padesáti lidem hrozí, že se stanou bezdomovci. „Vítáme aktivity neziskových organizací, které se stále snaží najít těmto lidem náhradní ubytování. To se však stále nedaří," sdělil Zeman.

Rozhodnutí se také týká vystěhovaných obyvatel staticky nezajištěného domu v ulici Beneše Lounského. Označovaných veřejností za rodinu Červeňákových. „Od začátku celé kauzy jsme poslušně spolupracovali s úřady a institucemi. Jak nám nařídili, vystěhovali jsme se z bytů, kde jsme léta bydleli a řádně platili nájem," sdělili redakci Ústeckého deníku ve svém společném prohlášení.

„Nejdříve do tělocvičny, z tělocvičny nás náklaďákem odvezli na ubytovnu, kde platíme za kumbál 14,5 tisíce korun, a která se má zavřít. Teď po nás chtějí, aby ženy s dětmi šly do různých azylových domů mimo Ústí a muži s chlapci se o sebe postarali sami na ulici. Když se, odeberou nám prý děti," dodali.

Prohlášení redakci zaslal Miroslav Brož z občanského sdružení Konexe, který připomněl, že je to celkem skupina skládající se z 27 dětí, babičky, 5 žen matek, tří mužů, jeden z nich důchodového věku. „Ve skupině dětí počítám i asi 3 teenagery, které instituce považují za dospělé muže," řekl Brož.

„Ono se jim říká Červeňákovi, protože je to příjmení zemřelé hlavní aktérky sporu z roku 1993, ale není to pravdivé," vysvětloval Brož. „Možná bych je nazval lidmi vystěhovanými z předlického domu číslo 106. Jsou to fakt oběti," podotkl.

Otázkou zůstává, zda se o zdejší obyvatele zase nakonec postará město. Karel Rouč z kanceláře primátora uvedl, že město Ústí rodinám z domu Beneše Lounského pomohlo v minulosti mnohokrát. Mimo jiné prý nejprve v 90. letech financováním a zajištěním jejich stěhování na Slovensko, řešením složité situace při návratu, včetně přidělení rekonstruovaného domu.

Kdo jim pomůže?

„V nedávné minulosti pak poskytnutím náhradního ubytování ve škole, zajištěním ubytovny na podzim a pomoc při hledání ubytování," vypočítával Rouč.

Zástupci města prý projednali s majitelem ubytovny, firmou CPI, prodloužení jejího provozu do konce ledna. „Přestěhovaným obyvatelům jsme nabídli pomoc při hledání dalšího ubytování. Záleží však také na aktivitě samotných občanů. Ke své nepříznivé situaci sami výrazně přispěli, byty, ve kterých v Předlicích žili, zdevastovali a čekají, že jim bydlení zajistí někdo jiný," dodal Rouč.

Zároveň upozornil, že povinnost vůči nájemníkům má stále majitel nestabilního domu Klement Buncík, se kterým měly rodiny podepsané nájemní smlouvy a on se o jejich náhradní ubytování nepostaral. Toho se ovšem Deníku nepodařilo zastihnout.

Největší radost z konce ubytovny mají místní lidé. „No, konečně! Dělají tu jen nepořádek, jsou sprostí na kolemjdoucí, kradou, jedou tu drogy a není tu bezpečno a to je hned vedle škola," jásala nad odchodem místních obyvatelka, která se z obav o své zdraví bála říci své jméno.