Transparenty, hlasitými výkřiky, pískáním a troubením protestovala v pondělí před krajským úřadem zhruba dvacítka učitelů a žáků Základní umělecké školy z Neštěmic proti připravovanému sloučení se ZUŠ Evy Randové, které bylo na programu krajského zastupitelstva.

Chtějí samostatnost

Petici proti sloučení podepsalo na 2 000 lidí. „Jsme škola s rodinnou atmosférou, chceme zůstat samostatní, děti se u nás cítí dobře a mají výsledky. Školné je přitom u nás nižší, obáváme se, že po sloučení se zdraží a někteří rodiče na ně nebudou mít," uvedla jedna z učitelek Petra Votavová. „Máme třicetiletou tradici, kolektiv odborníků, úspěchy doma i v zahraničí, to všechno by mohlo přijít vniveč," dodal její kolega Roman Frič. Studentka Zuzana Hrubá přišla podpořit ředitele Jana Beneše. „Je to vynikající pedagog, bojím se, že po sloučení půjde do důchodu a přestane učit," vysvětlila.

Malá kapacita

Zastupitelé po dlouhé diskusi a protinávrzích změnu odmítli. „Nikdo nezvítězil. Prohrálo dvě stě ústeckých dětí, které se nedostanou k uměleckému vzdělávání," komentoval zamítnutí ředitel ZUŠ Evy Randové Marek Korbelyi.

V materiálech pro zastupitele byla jako jeden z důvodů uvedena malá kapacita ZUŠ Evy Randové. Zatímco ZUŠ v Neštěmicích v posledních letech nenaplnila kapacitu 600 míst o více než 200 žáků, ve škole E. Randové zájmu nestačí ani 830 míst. Sloučená škola měla dál působit i v dosavadních pobočkách včetně Střekova nebo Povrlů. „Výhodou spojení mělo být rozšíření počtu oborů dostupných i pro žáky z dosavadní školy v Neštěmicích. Vše, co bylo v důvodové zprávě, naše škola garantovala. Takhle zůstalo u patu, znovu se to asi projednávat nebude," poznamenal Marek Korbelyi.