„Zatím nevím oficiálně nic. Je pravda, že učitelské platy jsou úsměvné a je třeba s nimi něco dělat, aby se přiblížily úrovni platů ostatních vysokoškoláků," uvedl Vítězslav Štefl, ředitel Střední průmyslové školy stavební a Střední odborné školy stavební a technické v Krásném Březně.

ŠKOLSTVÍ HROZÍ KOLAPS

„Zvýšení platů nyní o několik procent pokládám za jeden z prvních důležitých kroků, ale v krátké době by měly následovat další, jinak školství hrozí kolaps," dodal Vítězslav Štefl.

„Vím, že o tom vláda jednala, ale ještě jsem ty tabulky s tarify neviděl. Vzhledem k tomu, že zatím nevíme nic konkrétního, se obávám toho, že se to v září nestihne všechno zúřadovat a zvýšení přijde nejdříve v říjnu. Jaká bude částka na přidání, na kolik procent zvýšení mezd to bude stačit, si ani netroufám odhadovat," poznamenal ředitel Základní školy Pod Vodojemem Milan Zelenka.

Příslušné tabulky schválené kabinetem si na webu úřadu vlády vyhledal ředitel Základní školy ve Velkém Březně Jan Darsa.

„Probíral jsem to s kolegy na první pedagogické radě a zkusmo jsem to spočítal na příkladu jedné paní učitelky. Vyšlo mi, že by měla dostat přidáno 1 560 korun," vysvětlil Jan Darsa. Toto zvýšení se týká tarifního platu a všech učitelů.

POHYBLIVÁ SLOŽKA

„Jiná věc je pohyblivá složka mzdy a do té bychom měli dostat navíc dvě procenta. To je pak na mém uvážení, komu přidám. Někteří učitelé nemusí dostat nic nebo hodně málo, jiné, kteří si to více zaslouží, budu odměňovat více," řekl Jan Darsa.

V deváté platové třídě by plat učitele s praxí do dvou let měl dosáhnout 21 570 korun, u nejzkušenějších učitelů s praxí nad 32 let by to v této třídě mělo být 24 910 korun.